| DlBlack a întrebat:

Stie cineva cum sta treaba cu Fondurile Europene?
Am 12 hectare pamant si as dori sa accesez si eu fonduri europene dar nu stiu cum sta treaba... daca ma incadrez, daca pot lua fonduri si ce pot cultiva?
Daca stie cineva il rog vrumos sa ma lamureasca, sau sa imi dea un site unde explica si ce pot face.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Λndrei a răspuns:

De ce nu mergi la un consultant? O ședință este în jur de 50lei,(sau gratis uneori), și îți explică exact tot ce vrei să știi.
12 hectare de pământ? Dar ce tip de pământ este? Pășune, agricol..livadă?
Poți să faci livezi. Iei în jur de 50000 euro pentru livezi dar trebuie să le faci după aprobarea proiectului, (deci dacă ai deja alea nu se pun).
Eu zic că cel mai bine ar fi asta, sau poți planta flori. O cultură de trandafiri ar putea fi,(florile au punctaj mare).
Tu în proiect trebuie să scoți un punctaj de maxim 100 pct; cu cât punctajul este mai mare cu atât ai mai multe șanse de aprobare.
Eu zic să mergi direct la un consultant pentru că sesiunea de depunere a proiectelor începe în martie și este o concurență destul de mare.
Aruncă o privire peste codurile CAEN și vezi ce ți se potrivește.