| bossweb a întrebat:

Buna imi poate spune si mie cineva daca se poate face atestat transport marfa la 18 ani? rog doar cunoscatori. multumesc mult

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La prima intrebare ti-am cerut sa spui ce intelegi prin "atestat transport marfa" (acolo ai scris "atesta"). Nu stiu exact, dar mi se pare ca vrei sa te angajezi intr-o slujba care presupune transport de marfuri si pentru slujba respectiva o sa ai calitatea de gestionar al marfii pe timpul transportului si intrebi daca poti avea aceasta calitate la 18 ani. Legea nr. 22/1969 privind gestionarii, la art. 3, prevede ca pot fi gestionari persoanele care au implinit 21 de ani. De la aceasta regula exista o exceptie, in sensul ca pentru gestiuni simple (cum ar fi si aceea pe timpul transportului) ministerele si firmele pot angaja gestionari si de la 18 ani, daca au prevazut asta in reglementarile proprii. Sa-mi spui daca am ghicit ce vroiai sa afli, daca nu am ghicit scrie-mi pe privat, asa cum ti-am spus la intrebarea anterioara. Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Revin, ti-am vazut explicatiile la prima intrebare, am inteles ca intrebi daca poti obtine licenta de transport marfuri si ti-am raspuns acolo. Numai bine!