Întrebare recomandată | elninho a întrebat:

Imi spuneti si mie care este salariul minim in tara?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru anul 2012 salariul minim brut lunar garantat la plata este de 700 lei, stabilit prin hotarare a Guvernului.
Prin contractele colective de munca s-au stabilit diverse salarii minime, in functie de calificare si studii, mai mari decat cel stabilit prin actul normativ.

| KodrutZ a răspuns:

Salariul minim OFICIAL e una, salariul REAL e alta. Sa vezi tu cite vinzatoare de magazin de pe la tara lucreaza pe 450-500 RON si nu au nici un contract nimica... ti s-ar ridica parul in cap!

| neutrino a răspuns:

Incearca sa fii mai explicit.

| TheAce a răspuns:

Salariul minim pe economie in Romania e de 700 de lei BRUT, adica 530 Ron NET (banii pe care ii iei in mana, dupa impozitare).

Răspuns utilizator avertizat
| Timeea2001 a răspuns:

Aici salariul minim este de 700 de euro

| Timeea2001 a răspuns:

700 RON

| Riderx1 a răspuns:

700, dar nici aia nu ii iei intregilaughing

| RuxiLysm a răspuns:

700 de lei.

| Al3xAnDrU66 a răspuns:

700 lei e sigur (salariul minim pe economie) fundahee hee

| ionutboss08ia a răspuns:

Da un salariu ajunge la 1000 - 1500lei maxim

| ionutboss08ia a răspuns:

Salariu minim depinde si de patron ca poate fi si 700 poate fi si de 600 lei

| Aladeen a răspuns:

Incepand cu ianuarie 2012 salariul minim a ajuns la 700 RON.

| elninho explică (pentru Aladeen):

Buna. Ati multumesc pentru raspuns. Ma gandeam sa plec acasa in tara sa imi caut si eu ceva de munca dar vad ca nu se merita, este greu in strainatate dar acasa ai si mai greu.