| george200115 a întrebat:

Îmi trebuie permis pentru a conduce un ansamblu format dintr-o remorcă si o motosapă de 7 cai putere? Mă tot oprește poliția cand ies din curte sa merg la un teren situat mai la depărtare față de casă și alta cale de acces nu am decat drumul comunal.

Răspuns Câştigător
| AG777 a răspuns:

Din punct de vedere legal, nu are niciun motiv sa te amendeze, nici macar minimul vitezei legale fara permis nu il indeplineste, adica 25km. Data viitoare filmeaza-l si pune-l sa-ti arate legea exacta care iti interzice sa te deplasezi cu motosapa pe drumurile publice

10 răspunsuri:
| AG777 a răspuns:

Da mai multe detalii despre motocoasa ta de exemplu viteza maxima atinsa de aceasta si capacitatea motorului,

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă mergi pe trotuar.

| funnymind a răspuns:

Orice autovehicul condus pe drum destinat circulatiei publive este supus unor legi. Răspunsul il găsești in Codul Rutier.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca ai nevoie de categoria Tr, aceasta este si pentru utilajele agricole.
Si ai fost sanctionat pana acum de politie?

| george200115 explică (pentru Ioandelasal):

Încă nu ma iau la mișto si îmi spune in scârbă, citez" sa imi spui sărut mâna ca te las sa pleci" și cei de la frontiera m-au oprit o dată dar ei nu mi-au spus nimic.

| Liviu a răspuns:

Teoretic cam da...practic, nu stiu, incearca la primarie sa iti dea ceva la mana ca ai facut niste cursuri de... legislatie, asa era acum cativa ani.Nu stiu mai multe

| Liviu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Tot respectu pentu functia pe care o aveti.Dar TR pare cam mult pentru... un motocultor ce are omu? adica nu ar exista o alta cale? sa investeasca omu 15 20 de mil pe o scoala de soferi, mi se pare mult prea mult, De bani aia...plateste alt om sa ii faca treaba pe camp decat sa dea el hehe

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Liviu):

Eu am spus exact ce prevede OUG 195/2002, rep. in 200, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Art. 20. - (1) Pentru a conduce pe drumurile publice autovehicule, tramvaie, tractoare folosite exclusiv la exploatările agricole şi forestiere sau maşini autopropulsate, conducătorii acestora trebuie să posede permis de conducere corespunzător."
P.S. Si n-am nici o functie, sunt jurist pensionar.
"p) categoria Tr: tractor, maşini şi utilaje autopropulsate agricole, forestiere sau pentru lucrări;"

| Liviu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Stiu doar. ziceam de absurdu legi happy Eu personal? nu as fi dat de permis doar ca sa conduc trocariciul ala de 7 cai putere.O sa ajunga oameni sa faca permis si pentru bicicleta big grin

| george200115 explică (pentru AG777):

Cu turația motorului aproape maximă, în treapta a doua de viteză ajunge undeva pe la 10 - 15 km/h