| Ion1983 a întrebat:

Buna. In lista de acte necesare inmatricularii unui vehicul la mana a doua, la punctul 7 scrie "documentul care atesta dreptul de proprietate al solicitantului in forma prevazuta de lege la data dobandirii dreptului de proprietate, in original si copie, inregistrat in registrul de evidenta a mijloacelor de transport supuse inmatricularii/inregistrarii in Romania, instituit la nivelul organului fiscal local." Nu imi este clar deloc care este acest act. Presupun ca nu e actul de vanzare-cumparare, din moment ce este specificat la punctul 2 "dovada inregistrarii in evidentele organului fiscal..." iar acest lucru (punctul 2 ) il constituie stampila de pe actul de vanzare cumparare. Va rog sa raspundeti doar in cunostinta de cauza, multumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Documentul este tocmai contractul de vanzare-cumparare, inregistrat la compartimentul de impozite si taxe de la primaria localitatii tale de domiciliu.
In prezent nu mai este nevoie de certificatul de atestare fiscala a vanzatorului, acesta a fost inlocuit cu dovada inregistrarii contractului la acel compartiment.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Este fix actul de vanzare cumparare.
punctul 2 face referire la faptul ca trebuie luat in evidenta la organul fiscal respectivul contract