| Tudor_2273 a întrebat:

Buna

In momentul cumpararii unei locuinte cat timp am la dispozitie legal ca sa imi fac asigurarea obligatorie de locuinta?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.260/2008, republicata in 2013, citez:
"ART.10.Persoana care devine proprietară a unei locuinţe neasigurate pentru riscurile prevăzute la art. 6, după împlinirea termenului prevăzut la art. 3 alin. (1), este obligată să contracteze o PAD pentru aceeaşi locuinţă, în termen de 5 zile lucrătoare de la data autentificării titlului de proprietate."
In cazul ca locuinta are asigurarea obligatorie facuta atunci aceasta este valabila pana la expirare, citez:
"  ART.9.(1) PAD este valabilă pe o perioadă de 12 luni, cu începere, cel mai devreme, de la ora 0, 00 a zilei următoare celei în care s-a plătit prima obligatorie.
  (2) În situaţia schimbării proprietarului unei locuinţe care este asigurată obligatoriu şi prima a fost achitată integral, PAD rămâne valabilă până la data trecută în contract.
  (3) Înainte de expirarea valabilităţii prevăzute în PAD, asigurătorul va încheia cu noul proprietar o asigurare obligatorie, în continuarea celei care expiră, după care va transmite în baza de date gestionată de PAID modificările survenite."

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In lege scrie:
Art. 10 - (1) In cazul in care o persoana dobandeste dreptul de proprietate asupra unei locuinte, aceasta este obligata sa verifice daca exista o PAD valabila. Daca locuinta este asigurata printr-o PAD noul proprietar are obligatia de a anunta in termen de 30 zile lucratoare de la autentificarea actului de proprietate asiguratorul care a emis PAD respectiva. Depasirea acestui termen atrage incetarea de drept a valabilitatii PAD, iar noul proprietar nu mai are dreptul la plata despagubirilor in baza asigurarii, daca un dezastru natural se produce in afara acestui termen.
Art. 11 - Proprietarii de locuinte care, la data prevazuta la art. 3 alin. (2), au incheiate contracte de asigurare facultativa privind riscurile prevazute de prezenta lege, au obligatia de a incheia contractele de asigurare obligatorie a locuintelor in termen de 5 zile de la data expirarii contractelor de asigurare facultativa. Incepand cu aceeasi data, contractele de asigurare facultativa cu privire la locuinte se pot incheia numai pentru despagubirile care depasesc sumele asigurate obligatoriu, prevazute la art. 5 alin. (1) sau pentru riscuri care nu fac obiectul contractului de asigurare obligatorie a locuintelor.
Deci in 5 zile de la cumpararea locuintei.
Uite si legea:
http://www.1asig.ro/......-29835.htm