| laSoledad a întrebat:

Asigurarea pentru locuinte este obligatorie. Dar daca vorbim despre unele case monumente istorice pe care primaria le inchiriaza unor oameni, responsabil sa plateasca asigurarea pentru locuinta este primaria (proprietarul) sau chiriasul, omul de rand? Si in general, cine este responsabil sa plateasca asigurarea: proprietarul sau chiriasul? Si unde (la ce institutie) o plateste?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.260/2008, cu md. si compl. ulterioare, asigurarea obligatorie trebuie s-o faca proprietarul locuintei, persoana fizica sau juridica. Asigurarea se face la orice firma de asigurare care face parte din PAID (Polul de Asigurare Impotriva Dezastrelor Naturale). Detalii gasesti aici:
https://www.paidromania.ro/