| magiun a întrebat:

In ce consta asigurarea obligatorie pentru locuinte? Cum se aplica, de fapt?

Răspuns Câştigător
| gabi456 a răspuns:

Stiam ca de la 1 ianuarie 2007 s-ar fi implementat, nu stiu sigur.

4 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

Din ce am inteles eu, aceasta asigurare se va plati odata cu impozitul...se calculeaza in functie de valoarea imobilului, zona si vechimea acestuia etc...in caz de cutremur si alte dezastre naturale...de asemenea, functioneaza si pe post de ''casco''...adica daca vecinul iti inunda apartamentul, acesta iti va da asigurarea care va acoperi pagubele tale... sper ca am fost destul de explicit.

| mihalitza a răspuns:

Aceasta obligativitate de asigurare a locuintelor a aparut pentru a arunca pisica din curtea guvernului in cea a societatilor de asigurari. Pare in regula, insa daca locuiesti intr-o zona cu risc ridicat de pericol (aval de un baraj, sau pe malul unei ape de ex.)nici o societate nu iti face asiguarea sau daca o face platesti niste polite de iti vine sa te muti...

| alexutzza_3733 a răspuns:

Conform noului proiect de ordonanta, care va fi aprobata de Guvern pana la sfarsitul lunii august, asigurarea locuintelor impotriva dezastrelor naturale - cutremure, inundatii si alunecari de teren - va deveni obligatorie.Subiectul asigurarii va consta in doua tipuri de locuinta - cladirile cu cadre din beton armat sau cu pereti exteriori din caramida arsa, sau din orice alte materiale rezultate în urma unui tratatment termic si/sau chimic (tip A) si cladirile cu peretii exteriori din lemn, piatra naturala sau orice alte materiale (nesupuse tratamentului termic si/sau chimic) (tip B). Locuintele de tip A vor beneficia de o valoare maxima a asigurarii va fi de 20000 EUR, respectiv 10000 EUR pentru cele de tip B. Cu prime de 20, respectiv 10 EUR.Pentru cladirile cu cel putin patru apartamente, spatiile si utilitatile fiind în proprietate comuna, se poate emite o polita comuna, în beneficiul asociatiei de proprietari. La un grad de cuprindere in asigurare mai mare de 80% din totalul sumelor asigurate se vor putea repara, prin intermediul unei cote parte, prejudiciile inregistrate la spatiile si utilitatile comune. Nu pot fi asigurate anexele, dependintele care nu alcatuiesc un corp comun cu locuinta sau bunurile din interiorul locuintei. Proprietarii care la momentul intrarii în vigoare a legii au incheiat deja polite de asigurare împotriva dezastrelor nu sunt obligati sa îsi asigure locuintele impotriva dezastrelor

| icsigreczet a răspuns:

Art. 3 - (1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2007, persoanele fizice si juridice, sunt obligate sa-si asigure impotriva dezastrelor naturale, in conditiile prezentei legi, toate constructiile cu destinatie de locuinta, din mediul urban sau rural, aflate in proprietatea acestora, inregistrate in evidentele obligatiilor fiscale ale acestora, gestionate de autoritatile competente. Sursa: http://www.avocatnet.ro/......blica.html