| WLMA a întrebat:

In perioada 2005-2006 am fost internat într-un spital județean din țară (Cluj-Napoca, dacă ajută). Este posibil sa se fi păstrat informațiile referitoare la mine in acel spital? Pot sa le accesez sau să cer accesarea lor? Pot cere informații cum ar fi "numele întreg" al altor persoane cu care am împărțit salonul?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este posibil sa se fi păstrat informațiile referitoare la mine in acel spital?
DA,
Fișa ta medicală este undeva într-un dosar, în arhiva spitalului este acea fișă, se păstrează nu știu cât timp, din punct de vedere legal.
Pot sa le accesez sau să cer accesarea lor?
POȚI cere accesarea lor, dacă prezinți un motiv plauzibil.
Simpla curiozitate nu îți va permite. Ai primit la externare o foaie de externare, atât ai fost îndreptățit de practica medicală, nu 7 foi de observație sau mai multe care s-au adunat cât ai fost internat acolo.
Pot cere informații cum ar fi "numele întreg" al altor persoane cu care am împărțit salonul?
ASTA în nici un caz. Poți cere, dar chiar și cu un motiv plauzibil din partea dtale o asemenea informație nu ți se va da.
În plus nici în cazul lor și nici al dtale, nu s-a păstrat acest aspect anecdotic în arhivă - el a fost internat în salonul 19.
Nu este relevant în nici un mod, decât pentru dta ca amintire.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti solicita si primi doar informatii despre dosarul tau medical. Degeaba o sa ceri informatii despre alte persoane, deoarece este interzis sa ti le furnizeze, avand in vedere prevederile privind datele cu caracter persoanal precum si secretul profesional.

Bula
| Bula a răspuns:

Informatii despre internarea ta poti cere din arhiva spitalului.
Informatii despre alte persoane se pot obtine doar in urma unui ordin judecatoresc (de exemplu in cazul dispunerii unei cercetari penale, in urma plangerii tale).
Daca in urma cercetarii penale se gaseste vreunul din colegii de salon ca are implicatie ca martor sau inculpat in dosarul inaintat spre judecata, iar in dosar apari si tu in calitate de persoana vatamata, atunci din dosar vei putea gasi numele persoanelor implicate.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, s-au pastrat actele tale personale si fisa ta medicala.
Din pacate, este interzis sa se dea relatii despre alti pacienti din spital. Totul este protejat de lege si imposibil de aflat.

| oz_1736 a răspuns:

De la internare pana la externare este inregistrat tot. Poti afla chiar de cate ori si din ce motiv ai fost internat. Dar tu vrei date despre alte persoane ceea ce incalca drepturile pacientului. Nu cred ca vei reusi. Nu au voie

| cuvant a răspuns:

Informatiile despre tine ai posibilitatea sa le ceri dar informatii despre alti pacienti nu vei putea obtine.
Mai ales dupa noua lege GDPR nu cred ca cineva risca locul de munca sau libertatea de a oferi informatii personale despre alte persoane.

| NelsonM a răspuns:

Nu cred