| Madalina145 a întrebat:

In vara vreau sa fac cununia civila si nu stiu cateva lucruri. Trebuie sa platesc ceva la primarie? Trebuie neaparat sa fac acele analize? Imi puteti spune exact ce trebuie sa fac?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista niste taxe mici la primarie, nesemnificative. Da, trebuie neaparat sa faci acele analize, asa prevede legea.
Te uiti pe siteul primariei la care urmeaza sa va cununati (primaria de domiciliu a unuia dintre voi). Acolo scrie exact ec trebuie sa contina dosarul (copii dupa certificatele de nastere, dupa buletine, analize). Faci dosarul si, cu 10-14 zile inainte de data la care vreti sa va cununati, il depuneti la Starea Civila (veti completa acolo o declaratie)

| JackR a răspuns:

Http://dgepmb.ro/acte-necesare-incheierii-casatoriei/35
Eventualele taxe sunt stabilite la nivel local (fiecare primarie are propiile tarife). Cel mai bine, mergi si intrebi. Sau, ceea ce suna mai corect si mai "civilizat", viitorul sot (cunoscut intre prieteni drept "fraierul ala care se insoara la vara" :D) ar trebui sa o faca!