| Rizer a întrebat:

Buna la toti, vreau sa va intreb ceva urgent si foarte important, pentru aceasta rog sa-mi raspunda doar persoanele/useri care cunosc ci nu cei care raspund pentru puncte sau „fundite".
Am de facut niste analize la sange, am bilet de trimitere de la medicul de familie, mam programat, nu ma costa nimic, dar in schimb eu trebuie sa aduc o adeverinta de la CAS precum ca sunt asigurata. Eu sunt studenta, si ca sa beneficez de compensare a serviciilor medicale a trebuit sa aduc timp de doi ani la rand adeverinta de la CAS precum ca sunt asigurata, medicului de familie. Pe adeverinta de asigurat scrie in nota de subsol „valabil pana la terminarea anului scolar/universitar". Acum vine intrebarea, eu pot face analizele date de medicul de familie gratuit asa cum mam programat? Pentru ca ma-u programat pe luna iulie, si acum nu stiu daca mai este valabila asigurarea pe care mi-am facut pe un an de zile la CAS daca tinem cont de nota de subsol din adeverinta data de la CAS. Vreau lamuriri, anul universitar s-a incheiat, drept si eu numai sunt asigurata in perioada verii? Sau cum? Deci eu nu pot sa beneficiez de gratuitate la analizele date de medicul de familie, atata timp cat am bilet de trimitere decontat de CAS si cabinetul la care mam programat este in legatura cu CAS si ofera gratuitate. Am o mare nelamurire, ca ma trezesc cand merg la CAS sa mi se spuna ca numai sunt asigurata.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Studentii sunt asigurati prin efectul legii, nu trebuie sa-si faca ei asigurarea. Daca inca esti studenta (n-ai terminat facultatea in acest an) atunci esti asigurata in continuare, pana o termini.

| Rizer explică (pentru Ioandelasal):

Nu este adevarat, poti fi studenta un an de zile si sa fii asigurata, dar daca anul urmator te lasi de facultate, numai poti beneficia de serviciile de asigurat. Imi pare rau daca nu ai inteles intrebarea mea, am precizat sa mi se raspunda doar de useri care stiu sa raspunda nu cum am specificat. Cand te asiguri la CAS si esti studenta iti trebuie adeverinta de la secretariatul facultatii la care esti precum si o adeverinta de venit de la finantele publice din orasul resectiv. Asta este procedura, daca nu stiti ultimele noutati...Numai este ca inainte sau cel putin cum a fost pana acum.

| Rizer explică (pentru Ioandelasal):

Si nu am terminat inca facultatea, am terminat anul II.Dar eu in fiecare astia doi ani, am fost si mam asigurat la CAS. Am adus aadeverinta de la CAS la medicul de familie ca sa beneficiez de serviicii medicale compensate in caz de ceva.Cred ca acum ati inteles ce vreau eu sa intreb!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Rizer):

Fetito am fost jurist si cunosc, cat de cat, legislatia romana.
Conform Normelor metodologice aprobate prin Ordinul 617/2007, citez:
Art. 20 - Dovada calităţii de asigurat în sistemul de asigurări sociale de sănătate se realizează printr-un document justificativ - adeverinţă, eliberat de CAS, potrivit fiecărei categorii de persoane, pe baza următoarelor documente:
b) pentru tinerii cu vârsta cuprinsă între 18 şi 26 de ani: act de identitate, declaraţie pe propria răspundere din care să rezulte că nu realizează venituri din muncă, un document din care să rezulte că au calitatea de elev sau student;"
Aceste prevederi le-am avut in vedere cand ti-am dat raspunsul.

| Rizer explică (pentru Ioandelasal):

Si eu ce am vorbit pana acum? Eu v-am explicat exact ce proceduri am facut pana acum ca sa ma aibe in sisteme ca asigurat. Si intrebarea era daca eu pot beneficia de gratuitate acum ca s-a terminat anul universitar si pe adeverinta aia scrie ca e valabila pana la incheierea anului scolar/universitar. Cu asta sunt eu nelamurita. Si daca este cumva vreun medic sau medic de familie aici pe site, sa-mi raspunda.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Rizer):

Daca esti asigurata sigur ca beneficiezi de gratuitate. Nu stiu cand se termina anul universitar la tine dar daca s-a terminat deja atunci poti obtine o noua adeverinta de la CAS ducand actele aratate in Normele metodologice. Nimeni n-o sa-ti spuna altceva.

| Rizer explică (pentru Ioandelasal):

Nu cred ca pot aduce pentru ca eu acum nu merg la cursuri deci e nul. O adeverinta de la CAS este valabila doar pe parcursul anului universitar, ce nu intelegeti, daca anul universitar s-a terminat e nul!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Rizer):

Si eu ce ti-am spus?
Chiar daca s-a incheiat anul universitar (desi stiam ca acesta se incheie abia pe la sfarsitul lunii iunie) tot poti obtine adeverinta de la secretariatul facultatii, bineinteles daca inca mai esti studenta (spui ca nu mergi la cursuri).