| Mirris a întrebat:

Buna tpu.sunt insarcinata in 7 luni jumate si banuiesc ca am o infectie urinara. Daca iau bilet de trimitere de la medicul de familie fiind asigurata ca si gravida si daca ma duc cu acel bilet la un ginecolog analizele vor fi gratuite sau tot cu plata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AutumnDay a răspuns:

Da, mergi la medicul de familie si iti va da trimitere sa faci analize complete de urina pentru. a afla daca ai vreo infectie urinara. Nu, nu vei plati analizele daca clinica/spitalul la care mergi cu trimiterea are fonduri de la Casa de Asigurari.

| Mirris explică (pentru AutumnDay):

Este un spital de stat. Daca refuza sa imi faca analizele gratis pot incerca cu acelasi bilet de trimitere la un spital/clinica privat(a)?

| AutumnDay a răspuns (pentru Mirris):

Poti cauta pe net, nu e mare lucru. Raspuns nu gasesti doar pe TPU si pe grupurile de mamici, cum am vazut ca se practica in ultimul rand inclusiv intrebari banale gen,, ce inseamna x chestie/boala/etc?" cand poti gasi raspunsul cautand pe net. Uite aici: https://www.synevo.ro/urocultura/ Urocultura la Synevo, clinica privata - 39lei. La Sante, daca ai in oras, tot clinica privata, costa 30 lei. (Urocultura - identificare bacteriana (gratuit antibiograma, daca este necesar) 30 lei )
Dar da, mergi la spital pentru. ca sigur iti vor face analiza de urina. Esti tu sigura ca ai fost sa intrebi/te-ai dus cu trimitere/ai sunat sa vezi daca iti pot face inainte de a spune ca nu gasesti la niciun spital sa iti faca analiza? Si da, poti merge si la o clinica privata si daca au fonduri, iti vor face analiza. In general orice spital de stat ti-o face, nu te amana, clinicile private sunt cele care te amana pentru. ca ele nu au fonduri tot timpul.

| Mirris explică (pentru AutumnDay):

Tocmai de asta si spun ca ma amana deoarece am sunat la toate spitalele si clinicile din oras si spun acelasi lucru insa m-am gandit ca ar fi mai bine sa ma duc personal

| AutumnDay a răspuns (pentru Mirris):

Cu siguranta ar fi mai bine sa mergi personal. Multi sunt sictiriti la telefon si ii doare undeva sa iti dea un raspuns pe bune. Mergi curand, nu e bine sa stai asa. Sarcina usoara si multa sanatate!

| Mirris explică (pentru AutumnDay):

Multumesc frumos

13 răspunsuri:
| Goddess23 a răspuns:

Buna. De ce nu mergi la medicul ginecolog care te are in evidenta de la inceput? E mai simplu. Si normal da, analizele sunt gratis pentru femeile gravide, bineinteles cele standard dar recoltarea de urina se incadreaza la gratis.

| Mirris explică (pentru Goddess23):

Cu tot cu asigurare nu gasesc nici un spital/clinica sa imi faca analizele standard.Ma tot amana de la o luna la alta.

| Goddess23 a răspuns (pentru Mirris):

Cam asa e la noi in tara, daca nu platesti te amana. Mergi la un cabinet privat si iti faci o analiza de urocultura, e in jur de 30-35 lei. Nu e foarte mult dar mai bine sa te tratezi daca e vorba de o infectie.

| Mirris explică (pentru Goddess23):

Multumesc pentru raspuns.Am sa ma duc maine deoarece consider ca am amanat prea mult mai ales ca sunt insarcinata si m-am lasat de azi pe maine ca poate imi trece infectia de la sine nestiind cat de grav poate fi

| Goddess23 a răspuns (pentru Mirris):

Ma bucur ca te-am putut ajuta. Sarcina usoara. Apropo si eu sunt insarcinata, si astept sa nasc doar ca bebele e mai lenes, mai am doua zile si intru in a 41 a saptamana dar maine am programare la medic si sa vad ce imi zice.

| Mirris explică (pentru Goddess23):

Nastere usoara si un bebe sanatos si dolofan❤

| Yanaa01 a răspuns:

Buna, poți merge cu biletul de trimitere de la medicul de fam. Direct la un laborator de analize. Poți beneficia de analize gratuite doar ca durează f mult, mai bine plătești, nu costa f mult o urocultura

| Mirris explică (pentru Yanaa01):

Imi poti spune cu aproximatie cat costa o urocultura? asa ca idee