| Fllyyper a întrebat:

locuiesc la tara. Am o problema cu vecinul care are gaini si alte pasari "migratoare". Acesta in fiecare dimineata le da drumu la strada... Aceste gaini intra la mine in curte poarta fiind deschisa si scormonesc si distrug gazonl...L-am atentionat de mai multe ori ca nu e ok sa le lase la strada, pe langa asta mai intra si la mine in curte sa le scoata fara sa imi ceara acordul. Ce pot face? E legal sa i rup un picior cand il prind in curte? Pasarile stiu ca nu au nici o vina happy. Astept raspunsuri. Mersii

Răspuns Câştigător
| CristianCRS a răspuns:

Din cate stiu curtea ta este considerata proprietate privata,daca spui ca ai gazon,inseamna ca ai investit timp cat si bani sa iti amenajezi curtea, poti merge si sa faci si o plangere la politie in mod legal,pentru distrugere cat si pentru incalcarea proprietatii private,nu are nici un drept sa faca asta.
Daca nu vrei sa te complici,tot ce e in curtea ta,ai putea considera ca e si al tau, asadar mai bine le iei gatul gainilor si lui ii faci ce vrei tu (dar nici chiar sa il omori) atat timp cat a intrat fara acordul tau, orice ai face el nu are nici un drept legal sa conteste ce ai facut, cu toate ca ai putea sa inchizi poarta thinking cred ca ai limita mult aceasta problema...Dar cred ca nu ar strica sa ii faci plangere cel mai bine, mai ales pentru incalcarea proprietatii private, si pentru viitor daca se intampla sa ii rupi picioarele macar au idee cei de la politie de ce ai facut asta!

| Fllyyper explică (pentru CristianCRS):

Corect e propretate privata. Si legat de poarta ar rezovla problema dar circul mult cu masina si nu am timp sa o inchid tot timpul.

| CristianCRS a răspuns (pentru Fllyyper):

In acest caz,trebuie sa iti asumi si tu responsabilitatea pentru faptul ca iti intra gainile in curte,dar in nici un caz ca intra si individul sa le ia fara acordul tau,pur si simplu e dreptul tau sa nu ai indivizi care umbla liberi la tine in curte,eu unul am avut poarta inchisa si un individ relativ cunoscut a intrat in curte fara acordul sau cunostinta mea, s-a ales cu aproape jumatate de fata smulsa de caine, ghici ce? A venit ceva politie, dar cainele e bine merci, si eu multumit.Nu a putut face nimic, nu avea nici un drept legal sa treaca de poarta.

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este ca ar fi bine sa-ti inchizi poarta si sa nu-ti strici relatia cu vecinul pentru niste gaini.
Sigur ca le-ai putea alunga si sa le faci ceva dar nu are rost.

| Fllyyper explică (pentru Ioandelasal):

Ai dreptate dar am zis si mai sus circul mult cu masina si nu am timp tot timpul sa o inchid. Pe langa asta nu as putea sa inteleg de ce trebuie sa ma apar de gainile lui... credeam ca de aia exista cotet sau un tarc ceva pentru gaini... nu pe strada e locul lor.

| KodrutZ a răspuns:

Inchide poarta, dooh. E legal sa o patesti tu dupa ce ii rupi piciorul.
Legat de "las poarta cum vreau," deja te prostesti. Poarta aia o ai acolo ca sa o inchizi, nu de alta. Altfel, poti sa darimi si poarta si gardul, daca nu le folosesti in scopul in care au fost create...

| Fllyyper explică (pentru KodrutZ):

Repet. Poarta sta la latitudinea mea sa fie inchisa sau deschisa. Si nu la latitudinea vecinului... Nu scrie nici unde ca tu trebuie sa inchizi poarta. Dar scrie undeva ca gainile si pasarile domestice nu isi au locul pe STRADA!

| KodrutZ a răspuns (pentru Fllyyper):

Gainile si pasarile domestice nu stiu sa citeasca.

| Oana92 a răspuns:

Nu ai dreptul sa ii rupi piciorul laughing) Dar ai dreptul sa suni la politie sau sa faci o plangere.

| Fllyyper explică (pentru Oana92):

Dar piciorul lui are dreptul sa calce la mine in curte fara acordul meu?

| Oana92 a răspuns (pentru Fllyyper):

Pai nu laughing Dar chestia e ca daca tu ii rupi piciorul s-ar putea sa platesti mai scump decat va plati el ca si-a pus piciorul in curtea tawinking Plus ca poti dovedi ca esti civilizat si te duci la politie cand ai o problema. Sau ai putea sa iti iei un caine mai marisorwinking

| Radu284 a răspuns:

Stai ca nu inteleg absolut de loc problema.

Tu zici ca amandoi lasati portile deschise, si ca tu vrei ca numai poarta ta sa fie deschisa, ca asa vrea muschii tai. Dar poarta lui sa fie inchisa, ca sa nu mai iasa gainile lui, tot ca asa vrea muschii tai.

Sau inteleg eu ceva gresit?

| Fllyyper explică (pentru Radu284):

Eu nu am treaba cu poarta lui laughing poate sa o si desfinteze. ideea e sa nu mai imi intre gainile lui in curte laughing

| Fllyyper explică (pentru Fllyyper):

Mai spune-mi tu unde ai mai vazut gaini pe strada? Ai fost in Germania? La cum ganditi unii incep sa cred ca tara asta nu vrea sa evolueze si ne cam meritam soarta.

| EneCristian a răspuns:

?// dc nu esti si tu un roman desptept si fa ceva la poarta sa se inchida singura omule sau fi cum esti las-o deschisa si nu te mira ca maine dimineata nu mai nimic in curte sau casa.

| Fllyyper explică (pentru EneCristian):

Ee nu chiar asa... nu ma pun acum sa imi fac ziduri cat casa ca asa vrea vecinu sa lase gainiile la strada... unde ai mai mai vazut gaini pe strada decat in Romania?

| EneCristian a răspuns (pentru Fllyyper):

Africa deci mai sunt si alti si nu te pun sa faci zid pune si tu un arc la poarta si in fata ei ceva moala sa o poti deschide cu botul masini si sa se inchida dupa ce treci.

| Fllyyper explică:

Intre timp am fost la Politie si vecinul meu drag a fost amendat cu suma de 500 de lei happy nu era cazul sa mai scriu aici dar am facut-o pentru naivii care au zis sa tin eu poarta inchisa. O seara buna.

| Radu284 a răspuns (pentru Fllyyper):

Poate ca ti se pare o victorie, dar pe termen lung nu cred ca o sa ai multe de castigat ca ti-ai facut un dusman care iti e si vecin. Mai ales ca puteai rezolva problema mult mai usor.

| Audir8etron a răspuns:

Mai bine închide poarta si monteaza-ți un zăvor ☺☺☺

| Fllyyper explică (pentru Audir8etron):

Pai de ce trebuie sa ma apar eu de gainile lui? Las poarta cum vreau eu ca na pus bani cu mine cand am cumparat-o. Mersii de raspuns oricum

| T0X1kSkuLL a răspuns:

De ce ti poarta deschisa? Eu le opream in curte si daca venea dupa ele ii spuneam sa vina cu politia.

| Fllyyper explică (pentru T0X1kSkuLL):

E alegerea mea 100% legala ca poarta sa fie deschisa sau inchisa.