| camelia_9032 a întrebat:

Buna ma numesc Camelia,
Parintii mei au divorat cu ceva timp in urma iar la divort nu s-a facut si partajul, toti cei 4 copii(2 majori si 2 minori) am fost incredintati mamei iar tatal ar trebui sa plateasca pensia alimentara dar nu o face, el si-a refacut viata si locuieste impreuna, in fosta noastra casa(noi stam la matusa noastra) cu o femeie si cele 2 fete ale ei, as dori sa aflu daca noi copii am putea face ceva pentru a avea ceva din din averea lui, sau daca mama ar putea deschide un proces de partaj?

Răspuns Câştigător
| Domyno a răspuns:

Eu sincer din cate stiu daca pensia de intretinere este stabilita pe cale judecatoreasca si nu o plateste cu rea- credinta timp de doua luni, poti face plangere penala. Si ar trebui facut si partajul, daca se dovedeste ca ambii parinti au muncit pentru a campara bunurile din casa, logic ca va revine si voua o parte din ea, dar bineinteles ca se va ajunge la un proces pentru asta.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuia sa se faca partajul in timpul divortului ori imediat dupa acesta. Nu inteleg si tu nu spui cum i-a fost atribuita tatalui locuinta, atunci cand toti copiii au ramas cu mama (majorii nu i-au fost incredintati, se incredinteaza doar cei minori), doar daca tatal a avut locuinta respectiva dinainte de casatorie, fiind bun propriu. Copiii nu pot obtine ceva din averea parintilor, inainte de decesul acestora ori a unuia care detine bunuri, decat prin donatie ori cumparare. Daca nu-si respecta obligatia de intretinere(nu a platit intretinerea timp de 2 luni cu rea-credinta) atunci mama voastra poate face plangere penala, fapta este prevazuta si pedepsita de art. 305, alin. 1, lit. c) Cod penal, cu inchisoare de la 1 an la 3 ani ori amenda de la 500 lei la 30. 000 lei. Daca sunt bunuri dobandite in perioada casatoriei (imobile ori mobile) ori s-au facut imbunatatiri la casa in aceasta perioada mama ta poate cere partajul. Acesta se poate face si pe cale amiabila si costa mult mai putin iar daca nu este posibil amiabil se poate face prin instanta de judecata. Numai bine!