| Alex_9605 a întrebat:

In cazut unui proces de partaj copii minori sunt implicati? Ei au vreo parte?

21 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Minorii nu participa la partaj

| Alex_9605 explică:

Ceea ce vroiam eu de fapt sa intreb este daca de exemplu eu aleg sa raman cu mama mea ea are vruen avantaj la partaj?

| Shery a răspuns:

Doar pensie alimentara... cred...

| Shery a răspuns:

Din cate stiu eu, judecatorul tine cont de incredintare... de exemplu daca aveti doua apartamente, unul cu 3 camere si unul cu 2, tatal tau il va primi, probabil, pe cel cu doua. Daca aveti doar unul, cum a zis si @oliana, va ramane apartamentul si probabil ca tatal va primi bani sau mai mult din alte bunuri...

| pam_pam a răspuns:

Nu. Partajul se face intre parinti. Si tu nu primesti nimic decat daca pun ei ceva pe numele tau, si nu intri in posesia lor decat dupa ce esti major. Pana atunci, ei au grija de tot ce e al tau.

| SweeTLemon a răspuns:

Partajul e intre parinti...Majoritatea copiilor raman cu mamele.Si eu am ramas tot cu mama...mama e mama!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Partajul survine între soți pe bunurile din interiorul căsătoriei.
Copii nu vin la partaj, ci la moștenire.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, daca ramai la mama, primeste apartamentul pentru a locui cu tine. Probabil trebuie despagubit tatal, dar mama si copilul nu pot ramane in strada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@leguitoarea - scrii prostii. Daca nu te pricepi, nu da sfaturi.
@mirri si isandra - de unde ati tras concluzia ca e vorba de divort?
Partajul e in discutie atat la divot, cat si la succesiune, oricand e vorba de iesire din indiviziune. Asa ca, @alex - e vorba de care din cele 3 situaii? Ca au regim juridic separat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Potrivit art.30 din Codul Familiei, obiectul partajului îl vor constitui bunurile dobândite de cei doi soţi în timpul căsătoriei.
Acest partaj se poate realiza voluntar. Astfel, fiecare partener îşi va alege bunurile dorite, urmând să redacteze un document numit tranzacţie, prin care vor preciza acest lucru. De regulă, cel ce întocmeşte acest document este un avocat, chiar dacă cei doi nu au angajat unul special pentru divorţ sau partaj.
În schimb, în cazul în care divorţul nu este unul amiabil şi nu se poate ajunge la un numitor comun din acest punct de vedere, instanta de judecată va fi cea care va stabili modul în care se realizează împărţirea bunurilor respective.
Astfel, în acest al doilea caz lucrurile se complică. În primul rând este important de menţionat faptul că partajul se poate realiza atât în timpul căsătoriei (în cazuri speciale şi la cererea unuia dintre soţi sau a unui reprezentant legal al acestuia), cât şi după căsătorie, neexistând vreo restricţie cu privire la momentul înaintării lui (cu menţiunea că, introdus mai târziu decât cererea de divorţ, partajul se va judeca de o alta instanţă).
Art. 36: la desfacerea căsătoriei, bunurile comune se împart între soţi potrivit învoielii acestora.
Dacă soţii nu se învoiesc asupra împărţirii bunurilor comune, va hotărî instanţa judecătorească.
Codul familiei introduce prezumţia ca orice bun dobândit în timpul căsătoriei de oricare dintre soţi devine bun comun care
va fi partajat 50%-50%. Nu se supun partajului bunurile proprii ale unuia dintre soţi.
Soţul care consideră că i se cuvine o cotă mai mare de 50% va trebui sa probeze acest lucru.
Acţiunea de partaj poate fi introdusă o dată cu cererea de divorţ, dar şi mai târziu, deoarece este o acţiune imprescriptibilă,
prin urmare nu are importanţă cât timp a trecut de la divorţ până la introducerea cererii de partaj.
Cel mai aprig disputat aspect atunci când se face un partaj al bunurilor comune, având în vedere că şi relaţiile dintre părţi
sunt adesea tensionate, este criteriul după care se realizează. Literatura şi practica judiciară s-au pronunţat în sensul
potrivit căruia cota-parte ce se cuvine fiecăruia dintre soţi se stabileşte în raport de contribuţia sa, dobândirea şi
conservarea bunurilor comune. Este vorba despre dobândirea tuturor bunurilor comune, deoarece acestea se află în
proprietate devălmaşă, adică nu se poate stabili o cota-parte asupra bunurilor şi cu atât mai puţin asupra unui anumit bun.
Contribuţia soţilor este o chestiune de fapt şi se poate dovedi prin orice mijloc de probă. În stabilirea aportului fiecărui soţ
se va lua în considerare şi munca pe care femeia o depune în gospodărie şi pentru creşterea copiilor. În stabilirea
contribuţiei la dobândirea bunurilor comune se va ţine seama, dacă este cazul, şi de împrejurarea că o anumita perioadă
soţii au trăit separaţi în fapt.
MARE ATENŢIE: părinţii pot vinde o parte din bunuri după partaj sau dona copiilor, nimic mai mult.
@Dumnezeu, mai ai de învăţat, măi băiatule.
Nu mai sări înainte de start, ratezi finalul!
Şi încă ceva, învaţă să te exprimi: nu suntem cu BĂ, minte luminată de lumina unei lumânări care este gata să se stingă,...
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@leguitoarea - din nou, scrii aiurea. De pe net pot lua si eu. Iubita mea, partajul nu se refera doar la divort si anume in cazul impartelii bunurilor comune ale sotilor. Mare atentie!
Cat despre faza cu lumanarea - ai dreptate, ma bucur ca imi poti lumina calea intelectualitatii. Esti speciala.
Buna.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@leguitoarea - nebunateca mica, deja ma incingi. Vrei sa ne cunoastem?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Du-te şi joacă-te în nisip!
Nu am cu cine să conversez.
Vezi că eu nu sunt iubita ta şi nici nu mă interesezi!
Caută la matrimoniale o creştină care să gândească un pic mai bine decât un copil, că tu...
Citeşte Codul Familie: ce înseamnă partaj, divorţ, bunuri comune, etc.
Te depăşeşte, crede-mă!
Aşa oftică-te, "bă"!
Ups, ai şters pe "bă", vai, vai...
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai ma @leguitoarea, chiar tu? Se scrie oftica-te. In plus, nu cred ca ai studiile specifice sa ma inveti ce e ala partaj, ar trebui sa fi terminat facultatea de drept si, mai mult de atata, sa fi avut macar un proces de partaj succesoral la activ. Nu cred ca le ai, deci...........scrii aiurea. Nu contest ca scrie asa codul familiei, dar stii tu, oare, la ce partaj se referea domnul din intrebare? Copy/paste de pe net gaseste oricine, mai trebuie sa stie si la ce se potriveste. In rest, post-ul tau nu ma face decat sa rad, foarte amuzat, si sa ma intreb ce varsta ai. Oricum, ai dreptate. Succes!
Buna.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Legiuitoarea, nu Leguitoarea, gramatica asta!
Nu stau la discuţii cu copii şi nu-ţi explic tocmai ţie ce facultate am urmat.
Lasă internetul, citeşte cărţi de drept, jurisprudenţă.
Ai cale lungă.
Nu am nevoie de urările tale, mă laşi rece.
Nu mai insista, devii strident şi ţipător.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai ma, chiar tu? Se scre "devii", e o diferenta fata de tastare rapida. Asta e. Te inteleg. Este grele cartea. Ne-am intalnit pe la vreo infatisare, cumva?
Chiar ca nu ma asteptam la asa ceva, si din partea unui expert. Banuiam eu ceva, dar nu la nivelul acesta. Sa-mi urmaresti tu raspunsurile, sa vrei sa ma vezi cu o crestina (ce interesant, chiar sunt), sa nu stii ce e ala partaj, basca sa scrii si prost romaneste, cred ca aveau dreptate unii pe aici in privinta... Dar sa lasam, nu esti chiar atat de importanta (oare?). Te rog sa imi accepti scuzele ca fac drept zi de zi, ca fac jurisprudentam, ca scriu si vorbesc corect romaneste, ca am si ceva mai multa cultura generala si ca sunt taran, dar taran din ala care e virgin, n-a vazut carti si nici nu stie ce e aia "buna ziua". Doar si-o masoara, zi de zi, noapte de noapte.
Pa, pa.
Buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
@Dumnezeu, gramatica nu este prietenă cu tine.
Toate postările tale la această întrebare sunt însoţite de multe greşeli gramaticale.
Învaţă tu taina scrisului, oricum pe mine nu mă impresionezi cu insitenţele tale nefondate. Reclama este de tine, şi poate nici aia!
Ajunge! Mă plictiseşti.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@legiuitoarea - m-am lamurit, nu ai mai mult de 10 ani. Succes la crescut.
Nebunateco, de ce ai corectat ce am remarcat eu ca e analfabetism? Eu cum pot sa ma dezvalui in toata splendoarea? Oricum, daca ai ajuns sa te corectezi in urma atentionarilor mele e nasol. Asa, de la unul inferior tie? Copila maiesti.
Pa, buna.
Pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
@Dumnezeu, să vii să-ți dau lecții în particular, asta numai așa să vezi ca face o minoră de 10 ani. Mă spui lu* mami?
Nebunaticule, ringul nu este de tine...
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca nu e de mine, doar n-o sa ma cobor la nivel de legiuitoare, nu? Doamne, cat de copila poti fi. Te las, ca vad ca nu te corectezi si nu ai auzit nici de partaj succesoral, deci.......Succesuri, ca asta ti se potriveste.

| Luiza_4305 a răspuns:

Partajul se face doar intre sotie si sot, insa la cererea mamei ( la care sunt incredintati copii)aceasta poate cere si partea copiilor, conform art.809 C.CIV.SI ART.141 c. FAM., in favoarea tutorelui, minorul nu poate dona un anumit bun chiar daca a ajuns la majorat, atat timp cat autoritatea tutelara nu a dat,, descarcare" de gestiune acestuia(tutorelui), cu exceptia cazului cand tutorele este ascendentul minorului