| raluca_3623 a întrebat:

Buna ma numesc Raluca si sunt insarcinata in luna a 6 a as dori sa stiu daca pot beneficia de concediu prenatal si de lauzie in conditiile in cere eu lucrez la o firma care imi plateste contributia lunara la Casa de Pensii si alte Asigurari Sociale dar figurez ca si persoana fizica, deci nu cum ca as lucra la aceasta firma chiar daca firma plateste si la Casa de Asigurari de Sanatate. Daca nu ce as putea face? Oare daca firma imi face contract acum e prea tarziu? Imi poate face contract si pe un an in urma?

2 răspunsuri:
| asko a răspuns:

Beneficiaza de indemnizatia de maternitate salariatele care, in ultimele 12 luni anterioare primei zile de concediu medical inscrise in certificatul de concediu medical, au un stagiu de cotizare de cel putin o luna sau fractiuni de luna totalizand minimum 22 de zile.
stagiu de cotizare, contributia lunara la asigurari, etc, nu spune nimic de contract, angajare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alambicat intrebat, mai clar si sunt economisti online sau intrebati la casa de asigurari de sanatate cred ca au si ei ceva site-uri online.