| Lauracrist a întrebat:

O persoana poate avea mai multe cetatenii? In ce conditii? Exemplificati, va rog.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate avea, dar numai daca statele respective prevad dubla sau multipla cetatenie.

| alessia5158 a răspuns:

O persoana poate deveni cetatean al mai multor tari deorece statele, si nu persoanele decid cine este sau nu cetatean. Cu alte cuvinte, fiecare tara decide singura, in conditiile ei, cine ii sunt cetatenii. De aceea este posibil ca un individ sa fie considerat cetatean a doua sau mai multe tari, chiar daca unele din aceste tari interzic cetatenia dubla sau multipla. De exemplu, Austria interzice dubla cetatenie dar ofera posibilitatea achizitionarii cetateniei numai celor care"au adus servicii excepționale în interesul Republicii"( dupa cum se precizeaza pe site-ul guvenului ) --- un asemenea "serviciu exceptional" este considerat a fi o investitie de 10 mil. dolari! Vezi sursa :http://www.capital.ro/......83991.html

| pietrean a răspuns:

Da,un cetatean poate avea mai multe cetatenii.
Daca se naste in alta tara,capata cetatenia tarii,apoi poate lua si cetatenia tarii,in care locuiesc parintii lui si au cetatenia respectivei tari.
Ca adult,pot pleca in alta tara unde sa pot dovedi ca am locuinta,servici si pot capata si a treia cetatenie.
Dar toate astea, dupa ce trebuie sa dovedesti ca stii din istoria tarii respective, anumite legi, sa stii limba(faci si niste cursuri de cateva luni), sa stai un numar de ani in tara respectiva si alte cateva lucruri.

| Marius511 a răspuns:

O conditie ar fi sa locuiasca acolo mai intai niste ani