| Alexandra060396 a întrebat:

Pe 3 august vreau sa plec in Anglia la un unchi.Am inteles ca nu imi trebuie pasaport, dar tinand cont ca am 17 ani si inca nu sunt majora o sa am nevoie de cateva acte la aeroport.Mai precis de ce as avea nevoie? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Andruşcă a răspuns:

Nu ai nevoie de pasaport, iti trebuie doar cartea de identitate. Doar daca aveai sub 14 ani era nevoie de pasaport.

Pe langa cartea de identitate, ai nevoie si de o procura de la notariat semnata de ambii parintii in care specifica ca isi dau acordul sa iesi din tara cu unchiul. Fara acea procura nu esti lasata sa pleci din tara.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de cartea de identitate si de o declaratie notariala autentica a ambilor parinti prin care acestia isi dau acordul sa pleci in Anglia si indica un insotitor major. Acesta poate fi si personalul de bord de pe avion, indicand compania aviatica si numarul zborului.