| bianca1603 a întrebat:

Recent am pierdut actul de identitate si permisul. De ce acte am nevoie pentru a le inlocui? Se poate intra in examenul de bacalaureat cu certificatul de nastere? Multumesc. happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate.
Conform Ordinului MECTS privin bacalaureatul, citez:
"ART.24.Accesul candidaţilor în centrul de examen
  (1) Accesul candidaţilor în centrul de examen la probele scrise se face în intervalul 7:30 - 8:30.
  (2) Preşedintele comisiei din centrul de examen desemnează o comisie de control, formată din minimum două cadre didactice (dintre asistenţi sau membrii comisiei) şi personalul de pază de la intrarea în centrul de examen.
  (3) La accesul candidaţilor în centrul de examen se procedează astfel:
  - un cadru didactic şi un membru al personalului de pază solicită la intrarea fiecărui candidat prezentarea actului de identitate, şi verifică dacă fotografiile corespund;
  - candidaţii sunt îndrumaţi spre zona din centrul de examen unde se găsesc sălile de examen;
  - candidaţii sunt atenţionaţi să citească extrasele din Metodologie afişate pe uşa sălii de examen şi să nu staţioneze pe holuri mai mult de 5-7 minute;
  - candidaţii care au materiale/obiecte nepermise în sala de examen sunt îndrumaţi spre sala de depozitare a acestora.
  (4) Candidatul care are asupra sa materiale nepermise în sala de examen (telefoane mobile, culegeri, manuale, notiţe, însemnări etc., precum şi orice mijloace electronice de calcul sau de comunicare, poşetă/geantă etc.) va primi o pungă/plic în care să le introducă, împreună cu o declaraţie tip în care se menţionează numele şi prenumele şi obiectele personale care vor fi depozitate şi va fi îndrumat de către un membru al echipei de control spre sala de depozitare a obiectelor personale.
  (5) Sala de depozitare a obiectelor personale se va afla cât mai aproape de intrarea în centrul de examen şi va fi supravegheată de o persoană dintre asistenţi, desemnată de comisia de examen.
  (6) După ce au trecut de punctul de legitimare şi de cel de depozitare a obiectelor personale (nepermise în sala de examen), candidaţii se deplasează spre sala de examen, unde sunt repartizaţi conform tabelelor afişate pe uşi."

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de carte de identitate si permis de conducere, nu le poti inlocui cu alte acte.
Nu se poate intra cu alte acte la examenul de bacalaureat.
Trebuia sa mergi imediat la SPCLEP si sa declari CI pierduta si sa soliciti eliberarea alteia. La fel se face si cu permisul de conducere, doar ca se declara pierderea la Serviciul de permise.

| bianca1603 explică (pentru Ioandelasal):

Nu se poate intra cu certificatul de nastere?

| Ioandelasal a răspuns (pentru bianca1603):

Nu se poate.
Conform Ordinului MECTS privin bacalaureatul, citez:
"ART.24.Accesul candidaţilor în centrul de examen
  (1) Accesul candidaţilor în centrul de examen la probele scrise se face în intervalul 7:30 - 8:30.
  (2) Preşedintele comisiei din centrul de examen desemnează o comisie de control, formată din minimum două cadre didactice (dintre asistenţi sau membrii comisiei) şi personalul de pază de la intrarea în centrul de examen.
  (3) La accesul candidaţilor în centrul de examen se procedează astfel:
  - un cadru didactic şi un membru al personalului de pază solicită la intrarea fiecărui candidat prezentarea actului de identitate, şi verifică dacă fotografiile corespund;
  - candidaţii sunt îndrumaţi spre zona din centrul de examen unde se găsesc sălile de examen;
  - candidaţii sunt atenţionaţi să citească extrasele din Metodologie afişate pe uşa sălii de examen şi să nu staţioneze pe holuri mai mult de 5-7 minute;
  - candidaţii care au materiale/obiecte nepermise în sala de examen sunt îndrumaţi spre sala de depozitare a acestora.
  (4) Candidatul care are asupra sa materiale nepermise în sala de examen (telefoane mobile, culegeri, manuale, notiţe, însemnări etc., precum şi orice mijloace electronice de calcul sau de comunicare, poşetă/geantă etc.) va primi o pungă/plic în care să le introducă, împreună cu o declaraţie tip în care se menţionează numele şi prenumele şi obiectele personale care vor fi depozitate şi va fi îndrumat de către un membru al echipei de control spre sala de depozitare a obiectelor personale.
  (5) Sala de depozitare a obiectelor personale se va afla cât mai aproape de intrarea în centrul de examen şi va fi supravegheată de o persoană dintre asistenţi, desemnată de comisia de examen.
  (6) După ce au trecut de punctul de legitimare şi de cel de depozitare a obiectelor personale (nepermise în sala de examen), candidaţii se deplasează spre sala de examen, unde sunt repartizaţi conform tabelelor afişate pe uşi."

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU poţi intra la BAC cu Certificatul de Naştere!
Ai nevoie de CI sau CI Provizorie!

Aşa cum a precizat şi @Ioandelasal, aceste acte NU pot fi înlocuite cu altceva şi TREBUIE declarată pierderea lor, precum şi să soliciţi refacerea acestora!

Vezi alte detalii la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Toate cele bune.

| Fanu23 a răspuns:

Da se poate intra si cu certificatul de nastere