| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Se zice ca anul 2012, va fi un an exploziv din punct de vedere electoral.
Stim cu toti ca spre sfarsitul anului, sunt alegerile presidentiale.
Eu votez o schimbare, sunt satula de ipocrizie, minciuna, promisiuni si toate cel.
Voi ce alegeti?
P. S desi, cred, ca toti care vor la putere, mint!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest an nu vor fi alegeri prezidentiale, acestea, in mod normal, vor fi doar in 2014. Anul acesta vor fi alegeri parlamentare si locale.
Este greu de spus si nu cred ca actuala opozitie este mai buna decat actuala putere, mie mi se pare ca toti sunt o apa si-un pamant. Numai bine!

16 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ai grija cum votezi schimbarea. Am mai auzit o gramada de tampiti la ultimele alegeri care au votat pentru schimbare, punand stampila pe... presedintele in functie.
Eu nu stiu inca pe cine aleg, insa stiu pe cine nu.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tu ai drept de vot? Daca da, ar cam trebui sa stii ce fel de alegeri sunt anul asta! Probabil ca, din cauza unora ca tine, care nu stiu ce aleg, ne-am mai pricopsit inca o data cu mitocanul.

| AIRIUS a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Dar de ce mereu,daca spune un om un lucru,trebuie aclamat?
Sincer,chestia asta nu o inteleg pe TPU,rar,dar mi a fost dat sa vad si alta categrie de oameni,care iti scris frumos,fara gand macar de jignire,si ti spun ca ai gresit.
Daca eu sunt asa cum crezi tu,desi nu mai numit in felul asta,ai facut o sa inteleg,proasta,de ce tu,care crezi ca esti mai sus,stai de vb cu un om prost,de ce tu il jignesti?
Prostului da i mintea ce a de pe urma, sau cui? ma rog, mulumesc de rasp!

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru AIRIUS):

Ma bucur ca ai considerat raspunsul meu ca pe o "aclamatie". Sfat: cauta in DEX cuvantul "a aclama".

| AIRIUS a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Auzi expertule.mai inceteaza cu astfel de texte ieftine si care vin odata cu lipsa unei replici,sincer!
Tu ai inghitit dexul cand erai mic/a,ce sa ti povestesc!
Sunt persoane cu adevarat inteligente pe acest site si am sa ti amintesc doar doi,NOname,o pers inteligenta,detul de rezervata in jignirii,care ajuta cu sfaturi utile si fara sa se amestece atat in dex si a doua pers este,Leguitoarea,care la fel, o consider o tipa destul de echilibrata si care te ajuta, nu ti atrage atentia in micile greseli.
Asta ti am spus o asa.ca un sfat pentru ca mi permit sa ti l dau,intelegi,dl/dna perfect/a?
Asta cu dexul o aud din ce in ce mai des si am gasit si o explicatie pe care am sa ti o spun si tie. unele pers nu cunosc semnificatia cuv dex si vazand ca se tot scrie pe TPU despre dex[cauta in dex,uite te in dex]au imitat si ei pe ceilalti cu adevarat inteligenti,fara insa sa stie prea multe despre asta,dar, bine, sper sa nu fie si cazul tau!

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru AIRIUS):

Pentru persoanele care nu stiu ce-i ala "DEX", explic: Dictionarul Explicativ al limbii romane. E foarte util atunci cand nu cunosti exact semnificatia unui cuvant si nu vrei sa te faci de ras folosindu-l aiurea.
Si, poate ma luminezi si pe mine cu ce te-am jignit! Am spus doar ca sunt tare multi (chiar prea multi) cei care, ori nu voteaza deloc, ori habar n-au ce si pe cine voteaza. Din pacate, un popor intreg sufera din cauza lor.
Ajunsesem la concluzia asta citind intrebarea ta si vazand ca habar n-ai de care alegeri sunt anul asta. Era o concluzie logica. Un silogism as zice (vezi DEX).

| AIRIUS a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Ha ha ha,dar tu esti enervant de caraghioasa,asa cum tu ti ai format o parere despre mine, asa mi am format si eu o parere despre tine, doamna draga.
Cred cu tarie ca tu fiind de prin 2009 pe TPU,ai aflat ce inseamna DEX si de atunci,il folosesti cu grandomanie,asta e parerea mea despre tine.
Si cred,ca multi sunt cei ca tine.
Dintr o mare curiozitate m am uitat la data nasterii tale si mi pare rau, ca, sunt putine datiile mele,cand nu vb unei pers in varsta,la pers a doua.
Mama mea la varsta ta,muncea,dar,desi,nu ma intereseaza activitatea ta, intervin si spun totusi ca, la 50 de ani,sa stai sa critici o pers,care a adresat o intrebare in termeni buni,fara sa jigneasca pe nimeni,mii se pare abominabil!
Si asta doar pentru faptul ca am scris un cuvant inversat,esti penibila sincer,un om destept,niciodata nu va sari la gatul unui om si nu l va acuza de o catastrofa,pentru o mica greeala.
Te luminez,tu ai spus ca din cauza uneia ca mine,sufera un popor intreg,deci pe undeva,ma faci responsabila de greseala capitala,a noastra, a tuturor.
Am sa ti dau ignor, cred ca e cel mai ok!

| regis a răspuns (pentru AIRIUS):

Din bun simt, inainte de a arunca cu rahat, ar trebui sa mai inveti putin limba romana, altfel va aparea efectul de ventilator, daca intelegi la ce ma refer. Si subscriu ideii ca cel mai mare dezavantaj al democratiei este votul universal.

| AIRIUS a răspuns (pentru regis):

I a de aici ignor

| regis a răspuns (pentru regis):

(de fapt pentru AIRIUS)
Foarte matur, foarte matur. Nu o sa dorm toata noaptea de grija acestui ignor.
Ironia sortii: eu am devenit ignorat, dar tu ai ramas ignorant. rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

| MMihai a răspuns:

În 2012, în România nu vor fii alegeri de președinte.
Cei din actuala opoziție ș-au propus suspendarea nenorocii de Băsescu, din funcția de președinte al României, dar nu se știe dacă le va reuși că pentru suspendarea președintelui trebuie să voteze peste 67% dintre parlamentari.

| AIRIUS a răspuns (pentru MMihai):

Sa l suspende ca numai rau ne a facut el cu toata satra lui,Boc,nimic nu a facut, ministrul transportului se lauda ca in 2012, ne vom bucura, de 100 si ceva de km de autostrada ca suntem de trasul si Albaniei.
Nici la ei nu se intampla asa ceva, desi undeva prin 2004/2005 era considerata cea mai slab a tara dezvoltata din punct de vedere economic.
Ca sa numai vb despre Udrea Elena,o alta, diva, reprezentantul nr 1 la Turism.
Dna nu stie decat genti de 1500 de euro,asta in cel mai ferict caz,ca din cate am vazut, cea mai ieftina pereche de cizme ale domniei sale, nu scade mai jos de 150 milioane,lei vechi,iar copii, viitorul patrie, au o alocatie de 42 de lei, halal tara!

| Omulrational a răspuns:

Nu sunt anul asta alegeri prezidentiale.Si oricat ati aclama pe Senzationescu,Vadim,Becali, Ponta etc toti care vor ajunge la putere primul lucrul care il vor face va fi sa FURE si sa MINTA, de aceea merge asa de ''bine'' tara.

| BRG a răspuns:

Sarut mîna schimbarea nu o vor aduce guvernantii, poți vota tu cu cine vrei. Schimbarea noi o asteptăm de la singurul si unicul care este capabil să o facă, adică Dumnezeu si fiul său Isus Cristos, doar ei vor aduce adevarata schimbare.

| AIRIUS a răspuns (pentru BRG):

Buna!
Sunt de acord cu tine,numai Dumnezeu ne va aduce adevarata schimbare,dar pana atunci,El ne lasa sa ne dam singuri seama cat de rai suntem.
Am vb de alegeri,si schimbare pentru ca cei de la Guvern,mai mari nostri,ne i au tot salariu pe taxe si impozite,nu apuci sa ti deschizi un magazin,ca esti instiintat ca esti dator pe luna in curs,statului.
De asta vreau o schimbare!
Sa vina a putere cineva care oricum va fura,dar sa ne mai lae si noua din ce sa ne dezvoltam, ca numai avem nici o resursa in tara noastra, desi eram atat de bogati.ne a privatizat totul,urmeaza sa vina americani si ceilalti unde suntem vanduti,sa ne pune monopol pe tara si noi sa ii sclavi la ei.
Tot au furat,tot au distrus,tot au vandut, numai avem nici o cale de intoarcere suntem naruiti!
Suntem vai mama noastra de europeni integrati si reprezentati de nonvaloarea Elenita Basescu in Parlamentul European, care confunda engleza cu neo/pakistaneza.

| master77 a răspuns:

Eu cred ca DD nu prea ar avea de ce sa minta. Pai daca s-ar tine de cuvant si ar face tot ce zice ar sari ratingul mereu pe OTV si s-ar umple de bani ca si pana acum din televiziune, deci nu e nevoie sa fure din banii statului. Parerea mea.