| Gabriel010 a întrebat:

Buna seara. Acum 10 zile, am fost surprins de catre un agent de politie depasind pe linie continua in oras un alt autoturism (care mergea cu mult sub limita legala, dar nu conteaza acest aspect) iar agentul constatator a recurs la suspendarea permisului si avertisment(nu a dat amenda deoarece a considerat ca atitudinea mea a fost de recunoastere, in realitate eram putin panicat si confuz, nu stiam exact ce se petrece, astfel incat si in rubrica "mentiuni" am spus lucruri confuze, cum ca nu stiam initial ca e linie continua, pe urma am vazut-o si eu tot am continuat depasirea. In fine, din ce am inteles, mentiunile nu sunt dovezi intr-un proces, e ceva extrajudiciar). Ceea ce vreau sa semnalez e faptul ca, zona aceea chiar era una confuza, sunt 2 table montate la 200m distanta una de cealalta cu semnificatia "depasire interzisa", iar marcajul era unul destul de haotic la acea vreme in acea zona, o linie care parea intrerupta. Intre timp, s-a recurs la vopsirea proaspata a marcajelor si in acest moment, este o linie continua de la inceput pana la sfarsit. Insa in momentul savarsirii faptei mele contraventionale, marcajul NU era unul lizibil, era o linie care parea mai mult intrerupta decat continua. Iar acele 2 indicatoare cu semnificatie comuna montate la o distanta de 200-300 m unul fata de celalalt, FARA SA FIE MONTAT IN ACEL SEGMENT UN INDICATOR CONTRADICTORIU arata inca o lipsa de logica in constructia lor. Ce as putea intelege din moment ce intre cele 2 table cu aceeasi semnificatie ("depasire interzisa") nu exista niciun alt indicator cu ("depasire permisa")? Ca in acel segment de 200-300 metri se putea efectua depasirea, ca intr-un anume moment a existat un astfel de indicator si acela a fost "furat"? Altfel nu vad logica a 2 table cu aceeasi semnificatie. In fine, zona in care am efectuat depasirea cred ca era chiar in acea portiune confuza, unde la acea vreme era un marcaj care parea intrerupt ( chiar daca acum e proaspat vopsit in "continuu"). Mentionez ca agentul de politie nu a mentionat in proces un indiciu al strazii, a mentionat doar numele strazii si atat (niciun reper exact, strada e lunga si chiar daca pe tot restul strazii e linie continua, exista acel segment de care vorbeam mai sus care era confuz putin la acea vreme, chiar si acum e confuz din moment ce sunt acele 2 indicatoare...), oricum "am lua-o" ideea e ca politistul nu a trecut niciun punct de reper decat numele strazii si atat. In fine, am contestat sanctiunea de suspendare chiar ieri (desi initial nu aveam de gand sa o fac, insa gandindu-ma si refacand traseul, am decis asta.), iar in motivare nu am trecut prea multe chestiuni decat ca nu sunt de acord, am apelat la un "avocat" si mi-a spus ca asa e mai bine (nu prea sunt de acord dar in fine). De asemenea, avocatul ce s-a ocupat de redactare a scris "amenda" insa era "avertisment", in fine. Cred ca sunt sanse uriase sa pierd procesul, insa as vrea sa va intreb niste chestiuni deoarece e prima oara cand sunt intr-o asemenea situatie, nu inainte insa de a mentiona ca in acest timp, chiar la 2 zile dupa (am condus pe baza acelei dovezi de 15 zile) am mai luat o amenda contraventionala pentru viteza de 63 km/h intr-o portiune cu viteza maxima de 50km/h.
1. Cat credeti ca dureaza in medie un asemenea proces de o importanta, zic eu, scazuta?
2. Credeti ca ar fi bine sa contest si ultima contraventie? De platit amenda am citit ca ar fi mai bine sa o platesc acum, in acest termen de 15 zile, pentru ca dupa se plateste valoarea dubla a amenzii, indiferent daca se contesta sau nu, iar in cazul castigarii procesului as castiga suma (dupa alte batalii...) insa voiam sa contest nu neaparat pentru amenda (pentru ca oricum o platesc acum, banii aceia recuperati dupa atata timp nu ma ajuta.) cat pentru acele 2 puncte penalizare. Credeti ca merita sa contest in conditiile in care mai am o contestatie pe rol si tot la aceeasi judecatorie? Sau nu merita deoarece acei judecatori vazand 2 procese pe acelasi domeniu cu mine, isi formeaza o imagine de procesoman a mea si ma va incurca si in cazul primului proces, cel important, cu permisul (ca ambele fapte s-au petrecut in proximitatea acelei zone)
3. Desi sunt sanse scazute sa castig chiar si primul proces, cu acea motivare slaba, stiu ca se mai poate face apel la tribunal. As fi foarte recunoscator daca mi-ati explica timpul de durata cu aproximatie si, mai ales, timpul la care trebuie sa predau permisul in cazul pierderii proceselor (din moment ce fac apel la tribunal in cazul pierderii la judecatorie cred ca nu trebuie sa predau permisul, doar dupa ce pierd la tribunal) daca puteti sa-mi spuneti termenul, 15, 30 zile.
In general m-ar ajuta mult un caz asemanator din practica, daca ati patit, cat ati stat pana la proces, daca nu te prezinti ce se intampla samd. Multumesc anticipat!

25 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Prima chestie gresita pe care ai spus-o, este despre cel pe care l-ai depasit, mergea dupa cum spui, sub limita permisa legal laughing Deci se pare ca ai permis dar nu cunosti reguli de circulatie, ceea ce este in defavoarea ta, deci nu mai aminti chestii de genul, mai ales pe la judecator, o sa fie in defavoarea ta.

Circuli sub limita legala, atunci cand exista indicator si spune viteza minima 30 km/h, in cazul asta nu ai voie sa circuli cu mai putin de 30 la ora ok? Daca nu exista un astfel se semn, atunci poti circula legal si la pas, este fix problema mea cu ce viteza circul ok?
In continuare, continui sa gresesti.Ai mai luat o amenda pentru viteza, alta chestie in defavoarea ta, deci procesul este deja pierdut, asta arata ca esti o persoana care greseste cam frecvent,plus nu cunosti legi si semne de circulatie,dar ai permis.

De cate ori incalci legea poti lua amenda. Dupa tine, se pare ca daca iei o amenda, in timpul ala poti incalca orice lege sau cum?
Nu vad ce legatura are depeasirea pe interzis cu depeasirea vitezei legale.
Chiar de ai fi repetat aceiasi greseala, tot amenda ai lua, e logic, este normal, sa fie asa.
Alta greseala dea ta, spui ca nu vezi rostu acelor semne, sau ca intre cele 2 semne tu ai putea depasi. Explica ce spune legea, poti?
Nu poti stii de ce? Pt ca nu cunosti semenele de circulatie si ce spune legislatia.
Cind intilnesti un semn genul ala, depasirea interzisa, tu va trebuie sa nu depasesti deloc, pana cand va apare semnul ca poti depasi, deci de abia de la semnul cu depasirea permisa vei putea depasi, intre cele doua semne nu ai voie ok?
Spui ca nu vezi logica celor 2 semne identice? Nu vezi tu, aia nu inseamna ca nu-s logice.
Eu zic cai logic sa fie asa, ca si la semnele cu viteza legala, se pun semne din KM in km pentru a vedea in zona aia cu cit trebuie sa mergi, pentru ca poti intra pe acel drum dupa sau intre semne.

Asa si in cazul tau, portiunea aia trebuia insemnata mai bine pentru ca era banui o zona cit de cit periculoasa, aia nu au pus semenele alea de florile marului, ori ca crezi tu ca nau logica.Ar putea sa intre cineva pe acea portiune dupa primul semne, ala ce ar fi trebuit sa faca dupa tine?

Deci intre cele 2 semne tu nu ai voie sa depasesti. Spui ca ai avea voie, pai undei logica? Cind nu ai voie dupa tine sa depasesti? Doara in dreptul semnului, un puct sau 1 -2 metri sau care este logica ta?
Deci de la primul semn pana la al doilea poate ca mai existau stradute,cineva de exemplu ar fi putut iesi in acel drum intre semne,de unde ar fi stiut ala ca nu are voie sa depaseasca?

Deci trebuie pus alt semn si pentru cei care ies in drum dupa primul semn,acu intelegi,acum vezi logica?

Legat de banda alba continua,ai facut poze? Spui ca parea ca fiind intrerupta.Dar si aici no sa poti face nimic si stii de ce? Pt ca existau semnele alea cu depasirea interzisa,deci daca banda alba era stearsa,tu trebuie conform legii sa respectii ce zice semnele de circulatie.
Deci pierzi la orice punct ce ai aratat tu.
Eu zic nu te lua in bete cu nimeni,nu mai adu in vorba nimic,te duci acolo spui da am gresit,asta e se mai intampla,eram nitel grabit bla bla,nu te apuci sa zici alora ca era intrerupta dunga alba,desi tu aveai semne,ala o sa iti anuleze permisu daca tu aduci toate astea in discutie acolo la judecator.

Cum am zis tot ce ai scris aici este gresit,nimic nu-i logic,poate nu ti se pare tie, dar tu esti ala care greseste total.
Ala tea trimis la judecator pentru ca a considerat ca este mai grav ce ai facut decat sa iti dea o amenda.

Deci daca te duci spui ca nu ai ce obiectie sa faci,recunosti ca ai gresit si aia e tot.
Lasi la aprecierea judecatorului ce sanctiune o sa primesti.
Daca nu te prezinti,ar putea sa iti anuleze permisu de tot. Faci cu crezi,cum vrei,dar cand gresesti trebuie sa recunosti,mai ales in fata celor care is pusi acolo sa reprezinte legea.

Stiu ca legea nu-i drepta pentru toti,dar in cazul tau e simplu,ai avut semene, ai incalcat legea. Dupa ai continuat s-o faci, tot la fel, depasind viteza legala.

Deci ca idee, desi asta trebuia sa stii, pentru a te deplasa cu viteza minima legala trebuie, ATENTIE, trebuie sa existe semn pentru asa ceva, daca nu este semn circuli si cu 2 km/h.
Bafta

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai nici o sansa sa castigi, fiindca ai incaltat 2 legi clare: depasirea vitezei legale si depasire pe linie continua, politia avand filmul cu viteza si probabil cu depasirea pe linia continua.
Poti sa-ti pui si 10 avocati, insemnand bani aruncati inutil, proces care poata dura 6luni sau 2 ani timp in care permisul iti va fi suspendat pana la incheierea procesului.
Neprezentarea la proces inseman o alta amenda in plus si prelungirea judecatii.

| Violleta2022 a răspuns:

Ups, acum am recitit si vad ca tu ai mai luat o amenda pentru viteza, deci nu ai invatat nimci din prima greseala odata ce ai continuats a incalci legea, caz in care nici un judecator nu va avea mila de tine si nu-ti va da castig de cauza, tocmai pentru ca te-ai dovedit a fii un infractor (nu procesoman), fiindca ai repetat ilegalitatea.

Iti dau un singur sfat: invatat sa sofezi si sa nu mai depasesti alte masini, depasind viteza legala, ca-i infractiune si data viitaore s-ar putea sa omori pe cineva nevinovat.
Cei ca tine ar trebui sa li se suspende permisul pe 1-2 ani, daca nu au invatat nimic dupa prima incalcarea a regulilor de circulatie, comitand-o pe a doua.
Practic tu ai dovedit ca esti un pericol pe sosea, pentru alti motoristi!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Un asemenea proces poate dura cca 6 luni sau chiar mai mult acum, avand in vedere ca de la 1 iulie se intra in vacanta judecatoreasca.
2.Nu cred ca are rost, vei pierde procesul.
3.Trebuie sa predai permisul de conducere dupa ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti.

| mihai69 a răspuns:

1. depinde. Dar de ce ar avea importanță, dacă tot pierzi? Poate eventual să ai câștig de cauză pe procedură, dar mă cam îndoiesc.
2. sigur că da. Astfel vei dovedi că ești un reclamagiu, dar nu și un șofer bun.
3. @Ioandelasal a răspuns cel mai bine.
===
Apropo de „Ce as putea intelege din moment ce intre cele 2 table cu aceeasi semnificatie ( "depasire interzisa") nu exista niciun alt indicator cu ("depasire permisa")? Ca in acel segment de 200-300 metri se putea efectua depasirea, ca intr-un anume moment a existat un astfel de indicator si acela a fost "furat"? Altfel nu vad logica a 2 table cu aceeasi semnificatie." Dacă tu nu vezi logica, nu înseamnă că nu ar exista vreuna. Dacă după primul indicator (dar înainte de al doilea) există o intersecție, de unde ar trebui să știe cei care ar intra pe acea stradă venind din cealaltă că pe acel segment de drum nu este permisă depășirea? Nu cumva ar fi LOGIC să se monteze ȘI acolo ÎNCĂ un semn de „depășire interzisă"?!?

| haileewatson a răspuns:

Relian are dreptate

| Gabriel010 explică (pentru relian):

Imi pare rau, nu sunt de acord cu multe din ce ai spus...
In primul rand, exista contraventie si pentru cei cu viteza SUB limita legala fara vreun motiv justificat. Daca aveam in fata o masina parcata ILEGAL in actiunea indicatorului "depasire interzisa" ce era sa fac? Sa astept pana o indeparteaza de acolo sau sa o depasesc "pe linie continua"? Mergea atat de incet incat parea ca sta, nu merge... Teoretic nu ai voie sa calci deloc acel marcaj, dar practic sunt biciclete, carute pe drum ( sa nu mai zic si de tractoare), cand depasesti bicicleta e imposibil sa nu calci acea linie continua mai ales daca bicicleta nu circula suficient inspre marginea drumului. Practic, majoritatea biciclistilor se simt stanjeniti ca stai in spatele lor pana astepti sa se faca linie discontinua. In fine, acea faza cu depasirea vitezei s-a produs in alt oras, la alta zi, FARA NICIO LEGATURA CU prima problema. Acolo da, am avut 63 km/h in localitate, eu voiam sa contest pentru a amana acele puncte, dar nu o mai fac, pentru ca asta ar arata judecatorilor ca eu sunt o persoana care contesta orice. Dar asta cu permisul am contestat-o, care s-a intamplat cu 2 zile inainte intr-un alt oras, alt loc. Orasele sunt apropiate de aceea se afla sub aceeasi judecatorie, dar sunt alte orase.
Daca eu spun " da, am gresit" dupa ce ma mai prezint la proces? Oricum de anulat permisul e imposibil, aici gresesti flagrant, anularea permisului e valabila doar la infractiuni, ori asta e contraventie. Plus nimeni nu poate sa dea o masura mai grava celui care contesta, e acel principiu de drept... ideea e ca politistul acolo a trecut doar un nume de strada si atat, fara vreun reper. Chiar daca toata strada e "linie continua" ( desi la inceputul strazii totul e ambiguu) eu cred ca era logic sa treaca si vreun punct de reper, pentru a ne putea da seama de gravitatea faptului, gradul de pericol samd, asa cum scrie si in lege ( cum se completeaza un proces verbal)...

| Gabriel010 explică (pentru Violleta2022):

De asta am decis ca sa nu mai contest si cea de a doua contraventie, dar nu cred ca are asta vreo legatura cu prima. Am spus, s-au petrecut in orase diferite, la ore diferite, in alte imprejurari ( singurul lucru ce au in comun acele orase e ca ambele sunt la aceeasi judecatorie). Cea de a doua e o abatere minora, am circulat cu 63 km/h in localitate unde trebuia sa fie 50km/h. Da, nu m-am uitat pe acul ceasului, ceea ce spui tu e complet aberant cu "pericol pe sosea" la depasirea limitei cu 3 km/h fata de limita la care nu primesti amenda. Iar partea cu infractor iarasi e aberant. Poti sa comiti 1000 de contraventii, acestea nu se transforma in infractiuni...

| Gabriel010 explică (pentru Ioandelasal):

1. Mi ar placea, daca ati putea, sa mi explicati cum se deruleaza. Am intrat pe portal. just, am numar de dosar, am absolut tot, in rest nu e nicio informatie despre prima infatisare, si sa mi spuneti, punctual, ( deoarece userii de mai sus au cam aberat, stiu ca dv le aveti cu dreptul) ce se poate intampla in cazul neprezentarii in instanta ( poate nu o sa am timp, poate sunt la lucru, sau poate o sa fiu plecat din tara, motive exista). Din moment ce se intra in vacanta judecatoreasca, nu va fi afisat un termen de prezentare? Sau va fi afisat dupa terminarea vacantei judecatoresti? De asemenea, vacanta judecatoreasca cand se termina, in 1 august sau 1 septembrie, si atunci se va lua o decizie privind infatisarea in proces? Imi pare rau, dar nu cunosc aceste aspecte...
2. Da, nu voi face, m-am gandit ca o sa cantareasca asta pentru primul proces, acesta cu permisul, si judecatorul ar gandi despre mine ca sunt genul de om care ar contesta orice, si atunci mi ar diminua sansele la acesta cu permisul ( nu ca as avea foarte mari)
3. Ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti - va referiti la cea a tribunalului, ultima cale de apel, sau aceasta a judecatoriei? Si parca era un termen, 15 zile, 30 de zile, nu mai retin. Ca eu voi face apel la tribunal in cazul in care o sa pierd ( macar sa mai aman putin momentul pana cand mi-l ia...)

| Gabriel010 explică (pentru mihai69):

1. Pentru ca eu pe durata procesului pot conduce, si atunci pot amana momentul cat de mult cu putinta. As fi vrut aici sa stiu ce se intampla in cazul in care nu ma pot prezenta la proces ( si cam cum se programeaza) desfasurarea in mare. Ceea ce i-am adresat la pct 1 si dl. Ioandelasal.
2. Asta am gandit-o si eu. Daca voi contesta si al doilea proces, le voi arata judecatorilor ca sunt un reclamagiu, procesoman, samd si imi va diminua sansele si pe acest prim proces, fiind mult mai important decat acela unde trebuie sa platesc un punct minim de amenda si imi vor taia 2 puncte. Mai mult am vrut o confirmare a acestui fapt ( si o infirmare daca acea chestiune cu faptul ca judecatorul m-ar vedea drept un reclamagiu e chiar realitatea sau e doar extras din putul gandirii mele)
3. Acolo eram curios de termenul( 15, 30 zile.) si daca se aplica dupa hotararea Tribunalului( fiind ultima cale de atac) sau dupa hotararea judecatoriei. Si ceea ce i-am spus si dl. Ioandelasal.
'Dacă tu nu vezi logica, nu înseamnă că nu ar exista vreuna.' - absolut, nu am pretins ca sunt garantul adevarului sau a logicii pure. Chiar asta si cautam, oameni sa imi arate contrariul, in cazul in care exista o logica si eu nu o pot sesiza. Nu mai retin daca exista sau nu o intersectie, cred ca exista o benzinarie. Dar cred ca ar putea stii acei care vin din acea strada ca nu e permisa depasirea dupa marcaj. Nu cred ca se monteaza dupa FIECARE intersectie indicator/semn cu "depasirea interzisa".
Ceea ce as vrea sa stiu este daca are vreo importanta ce mentiuni am adus in procesul verbal, deoarece mentiunile acelea le-am spus la "panica" si as vrea sa schimb. Am spus ca am vazut ca era discontinua pe urma am vazut ca e continua si totusi am continuat depasirea. Aberatii. In realitate, zona era ambigua, cu un marcaj care arata mai mult a fi intrerupt, cu o masina in fata mea care nu stiam daca merge sau sta, mergea foarte incet. Daca era parcata, ce era sa fac? Sa astept pana cand si-o muta din zona interzisa doar pentru ca nu pot calca linia? In fine, oricum politistul nu a mentionat nici macar reperul in care s-a produs fapta, a mentionat doar numele strazii si atat. Nu se cunoaste gravitatea, nimic, daca mentionezi doar numele strazii. As crede ca pe asta ar trebui sa ma axez in proces, desi in motivare nu e trecut... Din ce stiu eu, acelea sunt extrajudiciare, fara vreo importanta juridica...

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Gabriel010):

1.Vei fi citat pentru primul termen de judecata, in mod legal ar fi la maximum 30 de zile de la depunerea plangerii contraventionale, probabil va fi undeva in jur de 20 iulie si cred ca inca nu a fost fixat, de aceea nu apare la dosar.
3.Hotararea judecatoreasca ramane definitiva prin neatacarea hotararii instantei de fond (in acest caz a judecatoriei) de catre niciuna dintre parti sau prin pronuntarea unei decizii de catre instanta care judeca apelul, in acest caz Tribunalul judetean.
Daca pierzi apelul trebuie depus la judecatorie, in termen de maximum 30 de zile de la comunicarea hotararii judecatoriei si aceasta va trimite dosarul la tribunal.

| Gabriel010 explică (pentru Ioandelasal):

1. In cazul in care sunt in imposibilitatea de a ma prezenta ( munca, mers la spital, sau orice alt motiv poate interveni in acea perioada) pot desemna reprezentantul legal ( avocatul) sa ma reprezinte in proces? Sau se va judeca in lipsa? Daca e vacanta judecatoreasca, poate fi 20 iulie un termen de prezentare la proces? Si de ce lumea spune ca dureaza 6-12 luni un asemenea proces, de regula se da amanare la primul termen sau care e motivul, chiar si daca s-ar judeca acest caz in lipsa?
3. Eu voi putea conduce in continuare pana la depunerea apelului, nu? Din ce am citit, permisul trebuie predat in termen de 15 zile ( undeva am vazut si 30 de zile, aici nu sunt sigur) de la data hotararii definitive. Deci in cazul in care fac apel, de la data pronuntarii Tribunalului Judetean cred.

Si as mai avea o nelamurire. Daca eu as mai comite o contraventie de acest gen in aceasta perioada de 15 zile in care am dovada de conducere, ce se intampla? Mi se retine dovada? Nicaieri nu am gasit pe internet astfel de informatii... iar daca mi se retine dovada, voi mai putea contesta si acel lucru si atunci tot asa, voi avea drept pana la finalizarea celui de al doilea proces? Dar daca voi mai comite o astfel de fapta contraventionala in timpul in care este in desfasurare procesul, timpul acesta in care am permisul "plin".

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Gabriel010):

Daca ai avocat nu-i nevoie sa te prezinti.
Niciodata nu poti sti cand se termina un proces, chiar si plangerea contraventionala, pot interveni multe care sa-l prelungeasca, probabil de aceea s-a spus de perioada de 6-12 luni. Eu nu cred aceasta in cazul plangerii contraventionale, opinez ca nu se va depasi 6 luni, chiar daca hotararea primei instante ar fi atacata.
Da, in cazul respingerii plangerii contraventionale permisul trebuie predat in maximum 30 zile de la data ramanerii definitive a hotararii. Daca nu-l predai se majoreaza perioada de suspendare a dreptului de a conduce cu inca 30 de zile.
Da, vei putea conduce.
Daca comiti o noua contraventie, la care se prevede si suspendarea dreptului de a conduce, organul de politie poate proceda la fel ca in cazul primei contraventii, respectiv sa-ti dea dovada pe o anumita perioada sau numai pana la domiciliu.
Daca depui plangere contraventionala sanctiunea se suspenda pana la judecarea plangerii.

| Gabriel010 explică (pentru Ioandelasal):

Ok, multumesc pentru raspunsuri, care sunt de ajutor. In cazul in care as avea dovada "pana la domiciliu", termenul de depunere a plangerii contraventionale ar ramane tot 15 zile? Daca de exemplu, merg pe autostrada cu o limita mult peste cea legala, procesul verbal mi-ar fi trimis prin posta, atunci poate fi contestat in 15 zile si dovada sa fie doar pana la domiciliu? Sau daca nu declar un anumit incident cu pagube materiale ( cum ar fi, avariez o masina in parcare sau nu stiu, si nu declar), procesul verbal ar urma sa imi vina in posta, la domiciliu, se procedeaza la fel? Pot fi 2 plangeri pe rol initiate de mine pe acelasi domeniu, referitor la suspendarea permisului? Daca mi-a expirat dovada si conduc fara permis, si ma va prinde un politist, va fi contraventie pentru ca nu am avut permis sau infractiune pentru conducere cu permis suspendat pentru ca nu l am ridicat? As merge pe prima varianta. Nu stiu sigur daca se poate conduce in baza unui print screen cu dovada ca plangerea e inregistrata la Judecatorie ( cum ar fi print screen la portal.just.ro). Undeva am inteles ca in prezent nu mai e nevoie de certificatul de grefa, si de asta va intreb.
De asemenea, m-au sunat si cei de la IPJ astazi de pe numarul de la centrala( nu am inteles de ce, nu am putut sa raspund in acel moment) si am sunat putin mai tarziu si mi s-a spus ca e numarul de la centrala, cine m-a cautat ma va cauta din nou daca vrea sa imi spuna ceva, si nu am mai primit niciun apel... credeti ca are legatura cu acest proces? Mentionez ca intimatul in proces e Inspectoratul de Politie Judetean, este corect? Asa mi-a spus cineva ca trebuie sa contest, impotriva IPJ ului. Multumesc.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Gabriel010):

Termenul de depunere a plangerii contraventionale nu are nici o legatura cu dovada. Acest termen curge de la data primirii procesului-verbal de contraventie, indiferent ca acesta iti este inmanat pe loc sau trimis prin posta la domiciliu.
Nu sunt mama Omida sa ghicesc de ce te-au sunat. Daca au nevoie de tine o sa te mai sune.

| relian a răspuns (pentru Gabriel010):

Masinile nu parcheaza ilegal in mijlocul bebzii,deci daca o masina are probleme,ala se duce pe margionea drumului,nu se opreste in mijlocul strazii.
Nu stiu de unde scoti tu chestiile astea,dar se pare nu te lasi nicicum laughing tot vrei sa fie ca tine.
Daca asta te multumeste,uite ai dreptate,dar cand majoritatea zic ca gresesti tu tot pea ta o tii.
Depasesti o bicicleta,du-te si spune-i judecatorului,propune-i sa schimbi tu legile,sa bagi alte reguli etc.
Regulile astea nu-s facute de romani,asta sa stii si tu, ma refer la astea dewcirculatie.
Peste tot in lume is cam aceleasi semne cu mici diferente, sa inteleg ca tot globu asta gindeste aiurea si numai tu bine? Fugi man de aici, nu mai incerca sa arati ca ai avea dreptate ca nu ai.
Daca sunt carute, tractoare etc stai pana apare semnul ca poti depasi, simplu.
Nu iti convine fa-ti tu drumul tau personal si mergi cum doresti.Carute,tractoare,orice vehicul care nu are numar nu poate circula pe drumuri genul asta.
parea ca ala sta pe loc laughing ti se pare cam multe tie,,cum am zis merge ala la pas tu stai dupa el, nu ai alta varianta, decat sa suni un prieten laughing sau aruncal pe ala ion sant sa treci tu.
Nimic nu este imposibil, romanii se cred nu stiu ce, ma refer la oamenii de rind.
Pai daca unui judecator i se pune pata poate sati anuleze ce vrea el.In sf fa ce stii,nu vad ce mai intrebi pe aici ce sa faci,cum sa faci.
Eu am spus ca ai gresit si ca nu trebuie sa faci nimic,decat sa recunosti.
Referitor la gravitata faptei asta judecatorul stabileste, ca de aia este judecator nu tu sau ce spui ca nu-i fapta nu stiu de care, principiu de drept, adica ce drept? Dreptul sa incalci legea si sa ti se dea drumul, sau care?
Acolo unde judecatorii is alesi de oameni, ala face ce i se scoala laughing ma refer la judecator.Deci nu in RO.Aici unde sunt eu daca politistu nu-ti da amenda si te rtrimkite la judecator direct,inseamna ca fapta ta este mai sus de el,ca altfel ar fi putut sa iti dea o amenda si aia era tot.

Apoi tu mergi la judecator si de regula, asta daca nu ai nici o dovada impotriva politistului, spui ca ai gresit, dar asa simplu sincer, iar judecatorul stii ce face? Poate sa iti dea drumu fara sa iti faca absolut nimic, nici amenda nimic.
Bine asta daca nu ai mai avut alte probleme.Cum ar fi cazul tau, daca tu ai fi aici, judecatorul tear taxa indiferent ce spui tu.Ba daca tot continui in fata aluai sa spui de carute de tractoare de linie stearsa,te drimite ala direct la inchisoare laughing asta pentru ca deja il enervezi.

De aia am zis cai bun sa spui ca ai comiso,ala se uita la tine,da din cap,zice hai sal iert de data asta laughing
Ok asta e ca o paranteza,la voi este naspa,in UE cu puncte cu rahaturi,niste legi de toata jenea,dar asta e.

In america nu-ti ia nimeni permisu indiferent ce fapta comiti,ori iti poate anula permisu,dar in conditii extreme sa le zic asa.
Aici nu exisxta puncte,poti sa ai miii de amenzi laughing poti sa incalzoi legea zi de zi,an de an,sute de ani,permisu nu-ti ia nimeni.

Nu vad rostu sa iei permisu cuiva,atita timp cit respectivu cotizeaza la buget prin acele amenzi laughing plus daca are masina cheltuie iatra bani pentru intretinere,pentru benzina etc,deci alti bani la buget.
Dar cum ziceam si in alte mesaje europenii nu stiu sa faca bani,nu stiu sa administreze in general mai nimic.

Referitor la ce ai facut tu, asta e clar, ai incalcat legea, deci tu esti ala care ai gresit, restul ca o tii de coarne si tot zici cai ciuta, asta arata ca ai ceva probleme laughing

| Gabriel010 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc. Am mai citit ceva pe internet in legatura cu desfasurarea procesului, in motivarea plangerii, avocatul ( cel care s-a ocupat de redactarea plangerii mele) a scris asa "în sustinerea apărării mele să mă folosesc de probe constand în
înscrisuri, planșe foto și martori pe care îi voi indica ulterior aprobării probatoriului.". In realitate, nu am martori. Am citit redactarea si am ramas dezamagit. Se mai poate schimba cumva redactarea? Daca instanta imi va cere sa aduc probe suplimentare inainte de termenul procesului, si eu nu ma conformez, e sanctiune( contraventie sau infractiune? ) in acel moment se dispune anularea plangerii? Sau se asteapta totusi un termen. Ce fac daca "avocatul" meu a spus ca aduc martori, insa el nici nu m-a intrebat daca am martori... se mai poate schimba ceva? Sau macar sa schimb in motivarea catre Tribunal?

| Gabriel010 explică (pentru relian):

Tot ce ai scris aici nu are nicio legatura cu nimic din ce am scris eu.
"Masinile nu parcheaza ilegal in mijlocul bebzii, deci daca o masina are probleme, ala se duce pe margionea drumului, nu se opreste in mijlocul strazii." - sunt soferi care parcheaza si pe sina de tren, deci despre ce vorbim? Una e ca legea nu iti permite, alta e ca soferul practica. Speta era ce fac in cazul in care intalnesc o masina parcata, abandonata in mijlocul drumului, unde e linie continua. Sa astept pana vine politia sa ridice masina lui? Si nu, judecatorul nu poate face ORICE. Nu m-ar mira sa spui ca judecatorul ma poate si omori, ca deh, e judecator, si are si drept asupra vietii mele. Referitor la ce... e dreptul meu sa contest. In fine, imi pierd timpul raspunzandu-ti, nu stii nici sa scrii gramatical, nu stiu cum ti-au moderat astia comentariile fara sa te corecteze gramatical. Eu si daca scriu prescurtari sau abrevieri de la cuvinte mi le "taie" astia de la TPU. Si oricum nu ii spuneam de carute. Era pentru practica. Ia stai tu in spatele unei carute care merge cu 4km/h in afara orasului, unde e linie continua pusa aiurea, cu masini care te claxoneaza frecvent in spate. Deci si regulile astea sunt ceausiste, sa fim seriosi. daca le respecti intru totul, risti sa iei bataie in trafic, sa nu mai zic de sicanari. dar "lupii moralisti". in trafic unu' nu respecta regulamentul, dar pe internet toti sunt "moralisti"

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gabriel010):

Ma rog, vei vedea tu care sunt rezultatele, dar in nici un caz nu poti castiga fiindca ai dovedit si cu a doua abatere ca nu dai nici o ceapa degenerata pe legile de circulatie si nu esti dispus sa le respecti.
Ideea este ca tu esti un pericol pe sosea, atata vreme cat nici macar nu esti constient ca nu ai voie sa depasesti acolo unde este interzis si intr-o zi nefericita, poti omori pe cineva.

| relian a răspuns (pentru Gabriel010):

Situatia ta,aia in care politia tea prins ca ai depasit pe interzis,era o masina parcata asa cum spui pe sina de tren,ori in mijlocul benzii?

Spui ce faci daca este o masina parcata in mijlocul benzii? Opresti,te asiguri ca nu vine nimic din sens opus si treci,aia faci,dar n-a fost cazul la tine.
Politistu era deja acolo cand tu ai comis fapta, deci nu avea cum sa fie nici o masina parcata cum spui laughing faci numai scenarii cum vrei tu, tot sa iasa ca si tine.
Du-te si fa ce stii, toti iti zic ca habar nu ai de condus si tu tot pea ta o tii.
Deci esti slab rau, asta vrei sa auzi? Adevarul este ca esti slab, nu stii ce decizii sa iei in cazul in care intilnesti o situatie.

Deci indifere4nt ce ai spune,indiferent ce ai face esti vinovat ca ai depasit pe interzis,asta e clar ca lumina zilei.
Vrei sa auzi de la cineva ca esti nevinovat? Recunoaste frate ca ai gresit si ca habar nu ai sa conduci,spui da atit pot atit fac.
Numai scenarii timpite faci laughing fara nici o noima,iei bataie in trafic ca stai dupa careva care merge incet? Esti praf amice, aia care te claxoneaza sa sze duc a pe banda ailanta, no sa te ia nimeni la nici o bataie.
Daca toti is moralistii pe net, ce c auti aici sa ceri pareri? Ori cauti alinare laughing suport, voiai sa auzi, da frate esti nevinovat laughing hai ca ne pierdem timpul aiourea cu tine.Cred ca de abia numa ce ai permis, se vede ca experienta ta este zero, te invata omu, iti deseneaza si tu nimic.Sa fii sanatos.Nu stii cum ce anume? Nu sctiu corect gramatical adica?
Sa stau eu in spatele unei carute care merge cu 4 km la ora? pai stau daca este interzisa depasirea, doara nu-s km in care depasirea este interzisa, despre ce vorbesti straine laughing
Pe aici nu moxdereaza nimeni nimic, tu crezi ca e cineva care sta sa citeasca toate rahaturile care le scrim noi pe aici?laughing pfff slab mai esti.Vad o dai deja in jigniri si alte rahaturi.Cind vezi ca cineva nu te sustine,ca nu-i de ac ord cu tine,gata deja treci la atac laughing nu vad legatura la ce ai intrebat cu gramatica,cu carutele, cu parcatu pe linia de tren laughing situatia ta a fosot clara, politistu era acolo cand ai incalcat legea si tea taxat.
Simplu, ce vrei de fapt tu sa afli, ori sa stii, zii mai simplu si mai clar?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Gabriel010):

In cazul ca nu prezinti probe in sustinerea plangerii contraventionale singura sanctiune este respingerea plangerii, nu exista alta sanctiune.
Probele trebuie prezentate pana la primul termen de judecata, nu cred ca instanta va acorda un nou termen.
Cat despre martori poti spune ca nu ai izbutit sa-i identifici.

| Gabriel010 explică (pentru relian):

"Situatia ta,aia in care politia tea prins ca ai depasit pe interzis, era o masina parcata asa cum spui pe sina de tren, ori in mijlocul benzii?" - nu am discutat de situatia mea aici, era un exemplu, dar daca atata intelegi, ce pot eu sa fac mai mult?
"
Spui ce faci daca este o masina parcata in mijlocul benzii? Opresti, te asiguri ca nu vine nimic din sens opus si treci, aia faci, dar n-a fost cazul la tine." - tocmai e ilegala procedura pe care o spui tu aici. Nu ai voie sa calci linia continua cu nicio ocazie. Spui ca ai habar de legislatie dar nu ai. Trebuie sa stai in spate, indiferent daca in fata ta e o caruta, tractor, sau chiar si masina parcata. De ce faci distinctia intre o caruta care merge cu 1km/h si o masina care sta pe loc? Suni politia si astepti ori sa vina proprietarul sa indeparteze masina ori sa o indeparteze politia. Ideea e ca regulamentul NU ARE NICIO TREABA CU REALITATEA, asta vreau sa iti spun. Cand procedezi "conform regulamentului" asa cum vrei tu sa te dai aici, mare "lup moralist", risti sa iti iei nu numai injuraturi ci si pumni in trafic. Dar se vede ca nu ai permis, ca nici nu le cunosti prea bine regulile.
"Politistu era deja acolo cand tu ai comis fapta, deci nu avea cum sa fie nici o masina parcata cum " - nu, nu era acolo. A venit din neant cand a vazut ca am depasit pe ala, intr-un mod ciudat. Iarasi ai tras o concluzie fara sa ma intrebi nimic. As crede chiar ca era mana in mana cu masina aia care mergea provocator incet dar... asta e alta parte a problemei.
"faci numai scenarii cum vrei tu, tot sa iasa ca si tine." - a da alte exemple potrivite inseamna sa faci scenarii "cum vrei tu?" Ca unul merge cu 10km/h sau ca unul e parcat, e cam aceeasi situatie. Dar fiindca nu cred ca ai permis, nu ai de unde sa stii. Auzi la el, sta in spatele tractorului si a carutei rolling on the floor, sincer se cam vede ca nu ai condus niciodata...
"u-te si fa ce stii, toti iti zic ca habar nu ai de condus si tu tot pea ta o tii" - pe langa ca iti trebuie traducator sa se inteleaga ce ai scris ( nu stii gramatica nici la nivelul in care ar putea sa fie, macar, un text inteligibil), e si fals. Faptul ca depasesti pe interzis te face HABARNIST in ale condusului? Habarnisti sunt aia care conduc cu 5km/h ca le e frica sa mearga pe sosea. Aia nu au habar de condus. Aia care incurca traficul.
"iei bataie in trafic ca stai dupa careva care merge incet? ' nu. ala care sta in spatele carutei si o poate depasi ia bataie pentru ca incurca traficul. Au fost atatea si atatea cazuri... dar lasa ca tu stai in spate la unu ce merge chiar si cu 0.5 km/h dar la unul care sta, totusi te bagi in depasire rolling on the floor, tu aplici regulamentul asa dupa cum crezi tu ca ar fi, nu ca ai avea vreo idee despre el...
"Esti praf amice, aia care te claxoneaza sa sze duc a pe banda ailanta," - era de la sine inteles in situatia in care nu se pot deplasa pe alte benzi. Atunci cand sunt doar 2 benzi in trafic, din sens opus vin masini, si in fata circula unul cu 2km/h, logic ca ala STANJENESTE TRAFICUL. e o lipsa de respect maxima fata de toti participantii la trafic un asemenea sofer, si decat sa vezi asa ceva, mai bine as prefera pe cineva care sa mearga cu 100km/h+. Sincer, esti de la sat? La cum scrii si te exprimi, pare nu doar ca nu ai condus vreo masina, dar nici ca ai fi vazut prea multe la viata ta...
"Pe aici nu moxdereaza nimeni nimic, tu crezi ca e cineva care sta sa citeasca toate rahaturile care le scrim noi pe aici?" Ba da, e un robotel care o face mereu. Orice scriu, imi modereaza. Chiar si abrevierile. Tocmai nu inteleg cum iti publica textele tale agramate. Cred ca nici nu stiai ca exista roboti aici pentru moderare automata a cuvintelor, nu trebuie sa fie un "cineva". In 2022, se mai fac si automat unele lucruri.
"Simplu, ce vrei de fapt tu sa afli, ori sa stii, zii mai simplu si mai clar?" - de la tine sincer nu am ce sa aflu, multumesc. Raspund ca nu am ce face sambata dimineata. Sunt alti useri de la care am ce afla, care au cunostinte juridice. Daca tu spui ca judecatorul "poate face orice", ce sa aflu de la tine? rolling on the floor Tu spui ca judecatorul e mai presus de lege, nu invers.
Si nu, nu caut nicio alinare si niciun suport moral, nu ma ajuta cu nimic. La fel cum nici criticile nefondate nu ma ajuta. Ma ajuta o solutie punctuala a problemei. In principal, macar sa aman cat posibil momentul. Oricum nu are rost sa iti descriu.

| Gabriel010 explică (pentru Ioandelasal):

Asta pot spune si despre planse foto, video, samd? Si inca ceva, mentiunile de pe procesul verbal sunt extrajudiciare sau cantareste pentru instanta? Deoarece sunt putin contradictorii motivarea cu ceea ce scrie pe proces. Mentionez ca am fost putin panicat cand am facut mentiunile in procesul verbal. Se poate sesiza cineva pentru fals in declaratii daca motivarea si mentiunile procesului verbal sunt contradictorii? In mentiunile P-V scrie ca am vazut linia continua abia dupa ce m-am angajat dar eu tot am continuat. In motivare scrie ca nu sunt de acord cu imprejurarile faptei, cu ce a zis constatatorul, si ca i am mentionat si lui asta. E un pic de contradictie. Credeti ca ar putea fi fals in declaratii?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Gabriel010):

Nu este fals in declaratii, contravenientul poate spune ce vrea, problema este sa si dovedeasca.
Si din tot ce-ai spus nu prea poti dovedi nimic, dimpotriva cam tot ce-ai spus este in defavoarea ta.
Si n-are rost sa mai continuam, asteapta si vei vedea ce va hotari instanta de judecata, desi ma indoiesc foarte tare ca ai putea castiga.

| Gabriel010 explică (pentru Ioandelasal):

Dar mai este nevoie de certificatul de grefa? Undeva am citit ca din 2020 nu mai este necesara prezentarea certificatului de grefa pentru restituirea permisului. Insa nu am vazut daca era vorba de perioada starii de urgenta/alerta sau daca se mentine si dupa aceasta perioada. Si daca se poate conduce pe baza dovezii dosarului la proces, nu de alta, dar eu ma aflu in acest moment in alta localitate decat cea de domiciliu, implicit cea de la care as ridica permisul. Luni ar fi prima zi de suspendare, dar in mod normal, plangerea contraventionala ar trebui sa suspende sanctiunile si masurile complementare. Pe de alta parte, unii politisti sustin ca in cazul in care nu ai permis, figurezi ca fiind suspendat pana il ridici, si atunci iti intocmesc dosar penal. Altii sustin ca "a nu avea permisul la el" nu e totuna cu " a nu detine dreptul de conducere (permisul). Sunt nuante diferite, probabil dv stiti mai bine.
Referitor la ce voi prezenta, da, as dori sa ma folosesc de un anumit pasaj, acum stiu ca nu mai pot modifica plangerea contraventionala, ori folosesc motivul la apel ( daca mai am voie...) ori nu stiu, imi angajez un avocat care sa sustina la ce m-am gandit eu intre timp in fata instantei ( chiar daca nu e in motivare.). Agentul constatator a scris doar un nume de strada, fara a constata imprejurarile locului, gravitatea faptei ( in mod normal ar fi viciu procedural acesta), pe acea strada la un moment dat, refacand traseul, am observat ca exista si o linie discontinua ( intr adevar, indicatorul cu semnificatia " depasire permisa" nu l regasesc, dar linia e discontinua, si nu poate fi o linie discontinua " de nebuna"), probabil indicatorul a fost furat, nu pot sa stiu. Ideea e ca agentul nu a mentionat locul exact. Ar trebui sa fie viciu procedural acest aspect...