| MyChemicalRomance a întrebat:

Am implinit 18 ani in martie 2015, sunt clasa a XII-a, si de atunci nu am mai primit alocatia. Imediat se face un an. Am facut acea cerere la secretariatul liceului. Ce pot face? Se mai afla cineva in situatia asta?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Şi de aproape 1 an NU ai avut timp să mergi să ÎNTREBI la Secretariatul liceului care este situaţia acelor Cereri ( dacă s-au trimis, la ce dată, etc. )?
Alţi colegi care sunt în aceeaşi situaţie mai ai? Ceilalţi au primit Alocaţia?

Mergi ACUM la Secretariat şi întrebi!

Dacă nu rezolvi la liceu, atunci poţi merge la A.J.P.I.S. ( Agenţia Judeţeană pentru Plăţi şi Inspecţie Socială ) Gorj şi RECLAMI faptul că ai depus Cererea pentru alocaţie la Secretariatul Liceului "X" în luna Martie 2015!
Probabil că va trebui să depui o altă Cerere la ei şi ar TREBUI să primeşti Alocaţia din urmă...
http://www.ajpsiasi.ro/files/documente/Cerere_tineri18ani.pdf

Adresa A.J.P.I.S. Gorj :
"Adresă: Bd.Republicii bl.14, sc.1, cod 210153, Târgu Jiu
Tel: 0253-217822, 217020
Fax: 0253-217020
E-mail: ajps. gorj@prestatiisociale.ro" - SURSA :
http://www. prestatiisociale.ro/index.php/welcome/page/contact-anps/52/

http://singuracasa.ro/_images/img_asistenta_sociala/Adrese%20AJPS1.pdf

Toate cele bune!

| dannyel86 a răspuns:

Eu am primit alocatia si dupa majorat, pentru simplu fapt ca nu am incheiat studiile liceale. Nu stiu cum se intampla acum, dar daca ai dreptul la alocatie, ar trebui, mai devreme sau mai tarziu, sa o primesti retroactiv, adica si pentru lunile din urma pentru care ai drept de alocatie.
Poti cere lamuriri la secretariat, pentru a vedea in ce stadiu se afla cererea ta si daca vei primi acei banuti. happy

| Cerasela_Antimiu_1968 a răspuns:

De la 18 ani ești majora și nimeni nu mai primește alocație de la vârsta asta! Primești doar pana la 18 ani!