| anamaria1985 a întrebat:

Buna seara. Am nevoie de o parere de la cineva care e in domeniul juridic. E vorba despre o asigurare. In 2011 am fost contactata de o firma de asigurari pentru o asigurare de interventii chirurgicale. Nu ma pricepeam, am zis da, apoi in fiecare luna mi-au luat din cont 36 lei. Am primit si contract, scria ceva de genul "de exemplu, daca la un an de la asigurare aveti o interventie chirurgicala, primiti un procent din 6000 lei in functie de gravitate. La o operatie de apendicita 30%×6000 lei". Eu fiind si intr-o perioada naspa nu am dat importanta, am zis ca probabil se multiplica suma in fiecare an. Erau si niste procente acolo, la foarte putine operatii era procent de 100% (o mizerie de asigurare, suntem in Romania, va dati seama). Ei bine, anul asta suferind un accident de masina din care am avut nevoie de 2 interventii la picior, practic am avut oasele facute bucatele, mi-am adus aminte de asigurarea asta si am facut cerere de despagubire. Deci am platit in astia 10-11 ani sau cati ori fi fost 36 lei pe luna insemnand vreo 5000-6000 lei daca facem un calcul. Raspunsul lor a venit repede dar ceva de ras, au zis ca merit 45% si ca urmare asta insemnand 2700 lei. Eu nu am inteles initial. Intr-adevar respecta ce scriau ei acolo in contract (o mizerie de asigurare, amintesc din nou, ca doar nu eram fraiera sa semnez daca imi zicea din prima ca suma maxima e 6000 lei). Cine s-ar deranja sa faca o asigurare pentru 6000 lei? Stiu ca in 2011 erau ceva bani dar nu iti luai mare lucru de ei nici atunci. Acum ma ofitic foarte, dar foarte tare ca tot ce am facut eu practic in acesti ani a fost sa ii imprumut cu bani si apoi sa primesc mai putin de jumatate inapoi. Pfoooooai! Stiu, nu ma intrebati ca de ce, ca cum, ca nu stiu ce. Vreau doar sa stiu cum e posibil asa ceva? Si au fost si foarte zgarciti, adica daca unui om care a avut ditamai traumatismul si ditamai interventia si a stat o luna in spital ii dai 45%, unuia care a avut operatie la ureche cat ii dai? Scuzati ca am scris asa mult. Multumesc ca ati citit si as dori va rog un raspuns pe subiect ca oameni care comenteaza pe langa subiect sau moralisti am vazut ca e plin TPU. Deci intrebarea mea e: cum e posibil? Ce sa le zic? Ca ma gandesc sa le zic vreo doua, dar nu stiu ce

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca asiguratorul a respectat prevederile contractuale nu ai ce sa faci nimic altceva decat sa reziliezi contractul si sa te asiguri la alta firma, daca mai vrei asigurare.
Poti sa le zici ce vrei, dar nu vei avea dreptate, trebuia de la inceput sa studiezi contractul, inainte de semnare si sa nu-l inchei daca nu-ti conveneau prevederile privind despagubirea.
Vezi ca daca ii denigrezi fara a avea dreptate te pot da in judecata.

| anamaria1985 explică (pentru Ioandelasal):

Inteleg ca asa au facut ei contractul (pe care nici nu l-am semnat eu, doar am acceptat la telefon si apoi am primit acasa 5 foi) dar cred ca meritam mai mult de 45% din moment ce erau ca exemple interventii mai putin grave care se plateau cu 100%. Stiu ca e bataie de joc, sa ma dea cine vrea in judecata. Puteau sa tina cont ca am platit 10 ani, dar nu au vrut

| Ioandelasal a răspuns (pentru anamaria1985):

Ai platit destul de putin, respectiv 4.320 lei in 10 ani si nu puteai sa te astepti la despagubiri mari.
Si apoi, indiferent de volumul contractului, acesta trebuie macar citit, cel mai bine studiat, inainte de semnare. Daca nu intelegi ceva trebuie consultat un jurist.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu înțelegi cum funcționează o asigurare. Ai plătit 36 lei în anul *****. Acei 36 de lei au fost asigurarea ta pentru acel an. Nu se cumulează de la un an la altul. Iar pentru restul, zilele de spitalizare etc, vei fi plătit exact așa cun scrie în condițiile poliței, contractului de asigurare. Asta că ești în România sau în altă țară. daca imi zicea din prima ca suma maxima e 6000 lei. Nu era nevoie să îți zică verbal. O asigurare nu se face pe vorbe, ci prin contract scris. Undeva în contractul de asigurare sau anexele lui, scrie suma maximă. La 36 de lei pe an nu te puteai aștepta la mai mult. Nu ai ce să le zici.

| anamaria1985 explică (pentru sadrian46):

Mai citeste o data. Am platit 36 lei pe luna timp de 10 ani. Poate se reinnoieste in fiecare an dar trebuiau macar sa tina cont ca am platit atatia ani

| sadrian46 a răspuns (pentru anamaria1985):

Dar trebuiau macar sa tina cont ca am platit atatia ani. Nu trebuia. Să îți explic din nou. Asigurarea este un ajutor reciproc între cei asigurați. Tu plătești 36 lei pe an. Fiecare plăteștet suma pentru care a decis să fie asigurat. Aceste sume se adună în fiecare an. DIn suma totală adunată se plătesc daunele rezultate din accidente și îmbolnăviri care s-au produs la cei asigurați în acel an. Se calculează cu statistici din timp care este această sumă. Din suma rămasă după ac este plăți, are beneficiu firma asiguratoare. Astfel, după finalizarea acelui an rămâne un fond de rezervă și atât. Astfel nu au cum să țină cont de faptul că tu ai plătit 10 ani, atunci când îți acordă o despăgubire.

| anamaria1985 explică (pentru sadrian46):

Atunci trebuie sa ma operez in fiecare an ca sa ies pe plus cu asigurarea laughing

| mihai69 a răspuns:

Atât timp cât răspunsul lor și despăgubirea respectă termenii și condițiile contractului semnat, nu ai ce spune sau ce face.
Cu excepția solicitării de a încheia colaborarea cu ei și orientarea către o firmă serioasă.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai semnat un contract, ei au respectat termenii acelui contract. Sa le zici multumesc, eventual.

| johnnny123 a răspuns:

Nu este nimic ciudat, așa funcționează asigurările. Nu scrie nicăieri că trebuie să-ți recuperezi banii pe care i-ai plătit. Poți să plătești o viață întreagă o asigurare pe care nu o folosești niciodată. Eu de exemplu am plătit vreo 10 ani CASCO și nu l-am folosit niciodată. La fel și asigurarea pentru casă.

Iar în cazul tău, cinstit vorbind, o asigurare de 36 de lei pe lună nu are cum să acopere mare lucru.