| StefanescuDaniel a întrebat:

Buna seara! Am si eu o intrebare pentru care dau funda celui mai bun raspuns! Problema este in felul urmator : in urma cu cateva zile am avut cateva acte la mine intr-o mapa printre care certificatul meu de nastere in original, buletinul si diploma de bacalaureat deoarece mergeam la un interviu pentru angajare. Oricum directorul mi-a spus ca nu se poate sa ma angajeze cu buletinul expirat deoarece expirase chiar de ziua mea in data de 11 Iulie. Si una peste alta in aceeasi zi am pierdut mapa cu actele, iar acum nu stiu ce sa fac legat de buletin deoarece am vandut apartamentul iar in spatiu nu am pe nimeni care sa ma treaca. Daca stiti cumva ce as putea face pentru a rezolva aceasta problema sau daca cunoasteti pe cineva din Timisoara sau din apropiere din judetele Timis, Arad sau Caras Severin va rog frumos sa ma anuntati si mentionez faptul ca sunt dispus sa si platesc nu e problema de asta. Va multumesc anticipat si astept raspunsurile dvs!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand trebuie sa anunti pierderea actelor, trebuia in termen de 24 de ore, a certificatului de nastere la starea civila, a cartii de identitate la serviciul de evidenta a populatiei care a emis-o si a diplomei de bacalaureat.
Apoi incepi cu obtinerea duplicatului certificatului de nastere, dupa aceea a cartii de identitate si apoi a duplicatului diplomei de bacalaureat, daca nu le gasesti repede.
Ar trebui sa te interesezi si la politie, poate le-a gasit cineva si le-a predat.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Nu te încurca cu absolut nimeni. Mergeți direct la poliție, anunțați pierderea mapei cu documente în ea, ca să vi le declare nule, deoarece la un moment dat v-ați putea trezi cu vreun împrumut pe numele dumneavoastră.
Referitor la angajator, a fost un porc, care s-a prevalat de buletin ca să nu vă angajeze.
Mergeți la poliție și doar acolo vă rezolvați problema.
Odată pierdute documentele, alte proceduri sunt pentru eliberarea unor documente noi!