| RamonaMali a întrebat:

Bună seara, am și eu o problema, mi s-a tăiat apa rece de către administratora, ea susținând ca are o hotărâre judecătorească pentru bloc, nu pentru mine personal. Este legal? Menționez ca am o datorie de 6200 de lei la întreținere acumulata pe parcursul a 10 ani, nelocuind nimeni în garsoniera în tot acest timp, după care în 2016 ne-am mutat din nou în garsoniera și de atunci și pana în prezent eu am plătit întreținerea luna de luna. Din cauza ca am refuzat sa plătesc datoria anterioara ea mi-a tăiat apa. Am refuzat sa plătesc vechea datorie pentru ca am cerut un document care sa ateste faptul ca s-a strâns în decursul acestor 10 ani suma aceasta, iar administratora care este acum a spus ca ea nu are nici un document și ca documentele se afla la vechea administratora care nu vrea sa le dea. Vreau sa știu și eu unde pot merge pentru a îmi redeschide apa sau dacă pot sa chem un instalator sa îmi pună ceasul la loc și sa îmi dea drumul la apa, dacă este legal. Eu am toată chitanțele de când m-am muatat înapoi, ca am plătit luna de luna întreținerea. Este legal sa imi opreasca apa fără cei de la apa și dacă eu am plătit întreținerea? Va rog, am nevoie de un răspuns urgent

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Ca să vezi dacă e legal, cere o copie a hotărârii judecătorești.
În mod normal, ar fi trebuit să fi fost citat. Dacă nu a trecut termenul, o poți contesta.
Cât despre dovezi asupra sumei datorate, dacă chiar vrei neapărat - roagă un vecin să-ți arate chitanțele lui.

36 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Nici eu. Acum trage consecintele neglijentei tale.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RamonaMali):

Am inteles partea cu plecatul la tara ca nu isi permitea sa stea la oras - am toata stima si respectul pentru cei care realizeaza asta si nu stau la oras sa se plinga tot timpul ca nu au alea alea si ca e scump, dar nu am inteles partea cu lasatul in paragina! Putea sa o lase la o agentie sa o inchirieze si tot VENEAU niste bani! Dar nah... ce sa mai...

| Dragosdoar a răspuns:

Pai stai ca poate nu inteleg eu...ti a taiat apa pentru ca are hotarare judecatoreasca pentru tot blocul sau pentru ca nu ti ai platit tu datoria anterioara?

| RamonaMali explică (pentru Dragosdoar):

Ea a spus pentru ca are hotărâre judecătorească pentru bloc, și pentru ca vrea ca eu sa plătesc 2000 de lei în trei rate ca sa îmi achit toată suma și eu i-am spus ca nu am de unde sa dau atâția bani dintr-o data, am un salariu de 1300 de lei din care plătesc lumina intreținere și restul facturilor și am și un copil la scoala și intrețin și pe mama din acești bani. I-am spus ca îi dau 500 de lei pe fiecare luna și nu vrea. Apa a tăiato în lipsa noastră,, noi fiind la tara când s-a făcut ședința și dansa s-a supărat ca nu am participat la ședința și a tăiat apa. Specific ca nu suntem singurii cu datorie

| darrio2007 a răspuns (pentru RamonaMali):

De acord ca a plecat la tara dar in atata timp se gasea o solutie de rezolvare.

| Dragosdoar a răspuns (pentru RamonaMali):

Nu ma pricep foarte bine la cele ce tin de administrarea unui bloc, dar iti pot spune ca trebuie sa citesti tu cu ochii tai hotararea judecatoreasca. Mult succes, imi pare sincer rau de situatia ta, te inteleg perfect, am si eu probleme personale foarte mari