| Adi41 a întrebat:

Salut! Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Am inchiriat o garsoniera in Bucuresti in luna martie pentru un an de zile, am platit jumatate din chiria pe prima luna catre agentie, am platit si avansul, am platit mereu in avans chiria (pe 11 mai am platit chiria pentru iunie), am platit intretinerea si facturile la zi. Astazi, chiriasul, care are si niste probleme medicale (nu pot sa spun despre ce este vorba), m-a notificat ca doreste rezilierea contractului incepand cu 1 iulie deoarece vrea sa vanda garsoniera. In contract este stipulat ca se poate face rezilirea de catre orice parte cu 30 de zile inainte, dar asta inseamna ca eu pierd banii pe care i-am dat la agentie si acesta este un prejudiciu pentru mine. De asemenea, daca eu imi gasesc intr-o saptamana o alta garsoniera si golesc actuala garsoniera, este legal sa primesc diferenta de bani pana pe 30 iunie? Ce pot sa fac in acest caz? Va multumesc frumos!

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intrebarea ta este contradictorie si incurcata.
Proprietarul poate vinde garsoniera si sa solicite rezilierea contractului dar, daca ai platit chiria in avans si nu stai pana cand ai platit-o, ai dreptul sa-ti restituie chiria pe perioada respectiva.
Daca ai inchiriat si platit chiria printr-o agentie aceasta trebuie sa se ocupe de situatie, tu expuneti pretentiile agentiei respective.

Bula
| Bula a răspuns:

Un contract ce se doreste modificat de una din parti indreptateste cealalta parte la despagubiri.
Chiria ta fiind deja platita pe luna iunie, incetezi sa mai platesti chiria luni iulie.
Consumul tau facturat pana la plecare este datoria ta de plata.
Tu insa poti revendica 2/3-a parte din comisionul platit agentiei, daca ai dovada platii si contractul incheiat cu agentia.

| sadrian46 a răspuns (pentru Bula):

De revendicat poate revendica, dar să și primească depinde de decizia agenției. Dacă nu este mulțumită de această decizie îi poate acționa în judecată.

| Bula a răspuns (pentru sadrian46):

N-am zis ca revendicarea s-ar face catre agentie.
Revendicarea s-ar face catre proprietar, cine nu a respectat termenele contractuale.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Pai a semnat cu agentia sau cu proprietarul? Daca a semnat cu agentia, acum aia ar trebui sa ii gaseasca alta chirie pana la expirarea contractului actual, eventual sa ii dea o luna in plus pentru deranj.

| Violleta2022 a răspuns:

Sinceraa sa fiu, topicul este scris foarte greoi si nu stiu daca tu esti propietarul sau chiriasul, ca atata le-ai incurcat, ca nici tu nu sti ce vrei.
Folosesti cumva o agentie?
Daca da, atunci este problema lor legala sa aplice legea si sa respecte contractul. Ei oferind propietarului chiria partiala, dupa ce si-au retras comisionul, fiindca au obligatia sa munceasca in locul propietarului.
Problemele de sanatate ale chiriasului sau propietarului nu intra in discutie, nefiind stipulate in lege sau in contractul de inchiriere.

| Adi41 explică (pentru Violleta2022):

Buna ziua! Imi cer scuze, am scris gresit. Eu sunt chiriasul si am contract direct cu proprietarul. Nu am avut niciun contract cu agentia, doar am platit comisionul de 50 % din chiria pe prima luna. Ce ma intereseaza pe mine este daca imi pot recupera banii pe luna iunie in cazul in care imi gasesc chirie azi si ma mut pana la sfarsitul lunii mai. De asemenea, daca proprietarul refuza sa semneze un proces verbal de predare - primire echipamente electronice din casa ( si restul) pana la 1 iulie cum m-a notificat, ce pot face? Multumesc!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Adi41):

Tot nu inteleg, ce comision ai platit propietarului?
Propietarului ii platesti chiria luna de luna, nu platesti comision.
Comision se plateste doar agentiei, dar aceea de obicei isi retine comisionul din plata lunara a chiriasului.
Daca tu ai chiria acoperita pana la mijlocul lunii iunie, atunci trebuie sa-i trimit un email sau scrisoare si sa-l informezi ca poti pleca in ultima zi platita, iar daca propietarul doreste sa pleci mai repede, atunci sa iti dea banii inapoi pe chiria platita in avans si plata depozitului, in ziua cand pleci.
Evident se face proces verbal de predare -primire a echipamentelor electronice din casa.

Pune totul in scris, fiindca verbal risti sa ramai fara bani!
Nu pleca pana nu ai semnatura lui de primire a tuturor bunurilor cu mentiunea ca toate functioenaza iar tu ai primit plata integrala a depozitului si plata in avans a chiriei pe iunie.

| Adi41 explică (pentru Violleta2022):

Buna ziua!
Subscriu: "Nu am avut niciun contract cu agentia de imobiliare, doar am platit comisionul de 50 % din chiria pe prima luna catre agentie." Dar revin mai jos cu toate informatiile:
- in 26 martie - semnare contract de inchiriere cu proprietarul.
- in 26 martie - plata catre agentia imobiliara a unui comision de 725 de lei.Aceasta (agentia) a dat anuntul pe net si mi-a prezentant garsoniera.
- in 26 martie - plata garantiei catre proprietar.
- in 26 martie - plata chiriei pe luna aprilie catre proprietar.
- 11 aprilie - plata chiriei pe luna mai catre proprietar.
- 11 mai - plata chirie pe luna iunie catre proprietar.
- 23 mai - somatie din partea proprietarului catre mine prin whats up cu privire la faptul ca trebuie sa parasesc imobilul incepand cu 1 iulie 2022 deoarece vor sa-l vanda. Preavizul din contract este de 30 de zile, dar nu scrie - in contract - ca trebuie sa ma mut dupa exact 30 de zile, ci faptul ca am 30 de zile la dispozitie sa ma mut.
- 24 mai - este posibil sa ma si mut pana la sfarsitul lunii mai 2022. O sa inchei un contract cu un alt proprietar in aceste zile.
- Voi soma ulterior proprietarul si parintii acestuia ca urmeaza sa ma mut pana la 1 iunie, sa ma scoata de la intretinere si ca nu voi mai achita internetul, tv-ul, etc. pe luna iunie, nu are rost sa achit daca nu mai stau aici. Va trebui sa achit utilitatile (curent, apa, gaze) pana la 1 iunie si abia apoi mi-au spus ca o sa pot primi garantia inapoi, asta inseamna ca voi primi garantia dupa 15 iunie, posibil chiar in luna iulie.
- Imi este teama ca proprietarul nu o sa semneze procesul verbal de predare - primire cu 1 iunie si nu o sa accepte sa-mi returneze banii pe care i-am platit pentru luna iunie ca chirie. Si in privinta garantiei imi fac probleme.

Daca proprietarul nu vrea sa semneze cu 1 iunie, ce pot face? Cum pot eu dovedi ca am plecat la 1 iunie?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Adi41):

Nu mai plati absolut nici o factura.

| Emma30555 a răspuns (pentru Adi41):

Iti recuperezi banii de la proprietar daca ai platit in plus, ai notificarea de la el deci aceea este o dovada ca a trebuit sa pleci in 30 de zile, semnezi in momentul in care pleci banuiesc ca se face un alt contract de reziliere. Comisionul de la agentie il pierzi, ei si au facut treaba, nu cred ca scrie nicaieri ca trebuie sa-ti dea banii inapoi daca se reziliaza contractul dar poti totusi sa discuti cu ei, poate iti gasesc alt apartament gratis dat fiind circumstantele.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Chiriasul esti tu, cel care vrea sa vinda este proprietarul

| RxTx a răspuns:

Sunt foarte multi excroci pe planeta aceasta si este posibil sa se faca ca gata ai pierdut garanția ca ai murdărit stricat uzat...

| Vântulalb a răspuns:

Nu ne intereseaza problemele medicale. Dar tu scrii cand ca fiind chiriasul, cand ca fiind proprietarul. Clarifica.

| Adi41 explică (pentru Vântulalb):

Imi cer scuze, eu sunt chiriasul.

| goguPatent a răspuns:

Banii dați agenției au reprezentat comisionul. Banii aia nu ii mai vezi înapoi indiferent de situație

| Adi41 explică:

Imi cer scuze, am scris mai sus gresit la "Astazi, chiriasul", corect este " Astazi, proprietarul". Am facut contract direct cu proprietarul, agentiei i-am platit comisionul.