| maphiotul a întrebat:

Buna seara.
Ceea ce fac paparazzi e legal sau ilegal?
Adica sa fotografiezi/filmezi persoane fara acordul lor.
Nu riscă ani buni de pușcarie sau ceva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de inchisoare ci de raspundere civila delictuala si fotografii pot fi dati in judecata pe cale civila, bineinteles daca persoana fotografiata se opune sa fie pozata.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 73. Dreptul la propria imagine
(1) Orice persoană are dreptul la propria imagine.
  (2) În exercitarea dreptului la propria imagine, ea poate să interzică ori să împiedice reproducerea, în orice mod, a înfăţişării sale fizice ori a vocii sale sau, după caz, utilizarea unei asemenea reproduceri. Dispoziţiile art. 75 rămân aplicabile."

| maphiotul explică (pentru Ioandelasal):

Complicată faza...
De exemplu in parc sau in aer liber am voie sa fotografiez o femeie?
Ma refer la cadrul legal, acum daca fac pe ascuns si o postez undeva banuiesc ca sigur nu e voie

21 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atât timp cât se întâmplă pe domeniul public ...nu e nimic ilegal

| maphiotul explică (pentru suntserios):

Esti sigur?
Eu am cautat pe google inainte de a pune intrebarea pe TPU si nu am ajuns la o concluzie clară
De exemplu am voie sa fotografiez o ospatara in restaurant in timpul serviciului?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru maphiotul):

Atât persoanele fizice cât și cele juridice îți pot pune interdicția de a le fotografia. Adică dacă politica restaurantului zice că n-ai dreptul să faci poze în incintă, nu faci. Iar dacă restaurantul te lasă dar ospătara îți zice să nu o fotografiezi pe ea, atunci nu ai voie s-o fotografiezi. E dreptul la propria imagine. Poți fotografia pe cine vrei, dar dacă persoana îți cere să te oprești, ești obligat s-o faci. Există anumite excepții la regula asta, de exemplu când fotografiezi pe cineva comițând o infracțiune.

| maphiotul explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Hmm...
Dar nu am vazut vreodata in vreun restaurant un afiș sau ceva de genu ai voie sau n-ai voie sa fotografiezi in interior
De unde sa stiu politica restaurantului?
Si daca fotografiez o femeie pe strada in mod evident? are ceva?

| suntserios a răspuns (pentru maphiotul):

Restaurantul nu e spațiu public. E privat

| maphiotul explică (pentru suntserios):

Si daca de exemplu e restaurantul din parlament? care nu e privat, e a guvernului banuiesc
Ai voie?

| relian a răspuns (pentru maphiotul):

In restaurante nu ai voie,ala ezste un local ce apartine cuiva,Poti fotografia pe strada,dar nu in locatii de genul ce ai spusn tu restaurant,ca vine ala si te ia si la bataie,laughing ala poate sa puna reglui acolo,fiecare restaurant are regulille lui.
In unele scrie,ai voie sau nu ai voie cu arme,nu ai voie sa faci poze,etc.
Ca aia fac poze si nu ia vazut nimeni,asta e nu il poate trage la raspundere cel fotografiat,poate proprietarul acelui restaurant,dar nu cred ca ala ar faceo,nu ar avea nimic de cistigat,ba dimpottiva daca lasa asa cistiga aia e un fel de reclama pentru el ca s-a dus la el nu stiu ce vedeta sa manince,asa vin mai multi clienti.

La mall la fel ala este proprietatea cuiva,dar banui ca nici aia nu ar veni sa urmareasca pe ala ce face poze,doar daca cineva suna politia sau esti tu prea insistent.
La restaurantul din parlament de asemenea exista reguli,chiar daca nu scrie undeva,daca pozezi pe cineva si cineva iti atrage atentia ca este interzis, tu desigur poti sa spui ca vrei sa ti se arate regulamnetu, cineva vine si iti arata regula acolo, daca scrie trebuie so tai, eventual sa stergi poza, daca ai faccut vreo una laughing

| maphiotul explică (pentru suntserios):

Sa nu te superi, de multe ori e foarte greu sa decizi cui sa dai funda desi analizez intotdeauna raspunsurile
Raspunsul tau e corect si iti multumesc

| maphiotul explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Va multumesc la toti care ati dat raspunsuri corecte

| maphiotul explică (pentru relian):

Mersi de raspunsul corect, e greu sa decid cui sa dau funda

| mi25 a răspuns:

Nici in spatiu privat, nici in spatiu public nu ai voie sa fotografiezi persoane private. Poti, in spatiile publice, sa fotografiezi persoanele publice. Care sunt acestea? In general cele care sunt alese si reprezinta comunitatea.
La noi, cu justitia schioapa, nu se aplica legea (si nici legi exacte nu avem) in acest sens.
Va dau un exemplu din Franta.
O televiziune a dat pe post o filmare facuta pe o strada dintr-o localitate. In filmare a aparut un cetatean care plecase de la serviciu fara aprobare. A vazut filmarea seful lui si i-a desfacut contractul de munca. Cetateanul a dat in judecata postul TV si a castigat. Sentinta: postul de televiziune a fost obligat - pe langa plata cheltuielilor de judecata - sa-i caute cetateanului un loc de munca asemanator, iar pana la gasirea unui asemenea post sa-i plateasca lunar salariul care-l avea la firma de unde a fost dat afara. A durat 9 luni.

| maphiotul explică (pentru mi25):

Tare faza laughing

| maphiotul explică (pentru mi25):

Mersii de raspuns, e corect
Din pacate doar o funda pot da, scuze

| mi25 a răspuns:

Apropos: si masina particulara este spatiu privat.

| maphiotul explică (pentru mi25):

Pai masina particulara ar putea fi altfel decat spatiu privat? si normal ca e spatiu privat
Eu am avut probleme cand mo prins ca am fotografiat o ospatarita in restaurant sau o femeie in trenhappy
De aia am intrebat

| mi25 a răspuns (pentru maphiotul):

O persoana care nu este persoana publica nu poate fi fotografiata, filmata sau inregistrata nici in spatiul public fara acordul ei.

| maphiotul explică (pentru mi25):

Si o ospatarita sau o vanzatoare la kaufland nu e persoana publica?

| mi25 a răspuns (pentru maphiotul):

Nu, pentru ca Kauflandul este spatiu privat. Personalul unui magazin nu sunt persoane publice.

| Ornato a răspuns:

Ce sunt paparazzi?

| maphiotul explică (pentru Ornato):

Care fac poze sau filmari pe furiș, in general vedetelor, politicienilor