| cristi199624 a întrebat:

Buna seara, daca am 17 ani pot da traseu si sala pentru carnet? si sa mi-l dea cand implinesc 18? raspunsul cel mai rapid si corect primeste funda!

Răspuns Câştigător
| E30turbat a răspuns:

Nu poti.In legislatie scrie clar, ca o persoana poate sa se apuce de scoala de soferi cu 3 luni inainte de a implini 18 ani.Sala si traseul (sau orasul) il dai dupa ce implinesti 18 ani.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate.
Conform legislatiei rutiere la data examenelor trebuie sa ai varsta minima prevazuta pentru categoria respectiva, daca te referi la categoria B trebuie sa ai 18 ani. Doar scoala de conducere o poti incepe cu 3 luni inainte de implinirea varstei.

| MrAnderson a răspuns:

Salut, poti face scoala cu vreo cateva luni inainte de 18 ani, dar examenul il opti da doar dupa ce implinesti aceasta varsta.

| xander1616 a răspuns:

NU. Dar poti sa te apuci sa faci orele de conducere cu 3 luni inainte pana implinesti 18 ani.

| Micutualex a răspuns:

Ai voie la 18 ani fara 3 luni! si atunci poti da si sala si traseul. Astept funda!tongue