| SergiuPuscasu a întrebat:

Buna seara dragi prieteni. Acum am un proces de succesiune si saptamana trecuta s-a dat o hotarare. Cum as putea sa aflu ce scrie in aceea hotarare? Nu am primit nimc inca acasa. Ce ar trebui sa fac in situatia asta?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intri pe internet la judecatoria unde a avut loc procesul, la sedinta de judecata si numarul de dosar si o sa afli hotararea.
Primesti hotararea ceva mai tarziu, deoarece urmeaza sa fie redactata si comunicata.
Te poti interesa si la judecatorie.

| darrio2007 a răspuns:

Scrie pe Google „portal. just" si vei ajunge aici. Selecteaza judetul tau intra la dosare si introduci in casută numarul dosarului.
https://portal.just.ro/SitePages/acasa.aspx

| mi25 a răspuns:

Scrie pe google : judecatoria... sau Tribunalul... - in functie unde s-a dat hotararea
Intra pe site-ul respectiv si cauta la "dosare". Daca nu ai nr. dosarului, baga numele tau, daca esti mostenitor sau al unui mostenitor. O sa apara dosarul care-l cauti si ultima solutie este pe scurt hotararea.
O alta metoda, mergi la instanta la care s-a judecat, la arhiva, si ceri o copie dupa minuta incheiata. Asta daca pronuntarea nu a fost amanata pentu o data ulterioara.
Redactarea hotararii definitive dureaza cel putin doua saptamani.