| SergiuPuscasu a întrebat:

Buna seara dragi prieteni. Am o nelămurire, am avut pana anul trecut un proces legat de o moștenire, și anul trecut în mai sa pronunțat hotărârea. După cât timp ar fi trebuit ca sa primesc acasă vreo hârtie de la aceea hotărâre?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi trebuit sa primesti deja hotararea la domiciliu, aceasta trebuia redactata cel mult dupa 90 de zile de la pronuntare, avand in vedere prevederile art.426, alin.(5) din Codul de procedura civila, rep. in 2015, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5) Hotărârea se redactează şi semnează în termen de cel mult 30 de zile de la data pronunţării, urmând ca, în cazuri temeinic motivate, acest termen să fie prelungit cu câte 30 de zile, de cel mult două ori. Opinia separată a judecătorului rămas în minoritate, precum şi, când este cazul, opinia concurentă se redactează şi se semnează în acelaşi termen."