| anonim_4396 a întrebat:

Salut, in seara de revelion (31) am fost oprit de politie eu si inca 2 prieteni dupa ora 12, nu ni s-a spus nimic in seara aceea cum ca o sa primim amenda ca am circulat dupa 12 sau alte chestii, astazi in data de 7 am primit un proces verbal care n a fost facut in prezenta mea in acea seara, jos la Contravenient scrie "NU ESTE DE PLATA" sunt obligat sa o platesc daca nu mi s-a facut in seara aceea cand am fost prins sau pot face o contestatie ceva? sau nu stiu, spuneti mi voi daca stiti mai bine

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este legal sa incheie procesul-verbal de contraventie si in lipsa ta si sa-l trimita la domiciliu.
Daca nu vrei sa platesti si crezi ca o sa castigi in instanta poti face plangere contraventionala la judecatorie si sa soliciti anularea procesului-verbal de contraventie ori sa schimbe sanctiunea in avertisment.

| Callxxbbas a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si daca nu castig ce pot sa patesc?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Callxxbbas):

Ai chltuit degeaba taxa judiciara de timbru si va trebui sa platesti integral amenda stabilita prin p.-v.c.
Daca o platesti acum, in maximum 15 zile de la primirea p.-v.c., atunci platesti numai jumatate.