| DragosConstantin a întrebat:

Ideea este ca vreau sa imi dau demisia de la locul de munca fara preaviz! Avand in vedere ca am facut o sugestie patronului legat de un post de la locul de munca, iar patronul m-a chemat in biroul sau sa strige la mine fara un motiv intemeiat si sa imi repete pe un ton neprietenos ca sunt doar un simplu angajat! Am si inregistrat audio acea intalnire cu patronul!

Intrebarea mea este...ce ar trebui sa scriu la motiv avand in vedere ca vreau sa imi dau demisia fara preaviz?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Legal, nu poti pleca fara preaviz, pentru ca poti fi dat in judecata, de firma respectiva si fortat legal sa-ti executi zilele de preaviz.
Daca vrei probleme legale, atunci pleaca de capul tau!
Cat priveste santajul care-l planuiesti, vezi sa nu se intoarca impotriva ta... vad ca habar nu ai de legile in vigoare si se pare ca-ti bati singur cuie in bocanci.

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce de prostii ti-au insirat respondentii anteriori!
Sigur ca nu a fost frumoasa comportarea patronului, putea sa-ti spuna ce ti-a spus (si a avut dreptate) fara sa strige.
In orice caz, daca nu respecti perioada de preaviz, iti va fi desfacut contractul individual de munca pe motive disciplinare, pentru absente nemotivate si poate sa-ti fie mai greu la o noua angajare, cred ca nimeni nu vrea salariati indisciplinati.
De asemenea nu te-as sfatui sa postezi pe internet convorbirea cu patronul, cel putin din 3 motive: l-ai inregistrat fara acordul lui, te poate da in judecata si sa-ti ceara daune si alt patron nu o sa te vada bine, mai mult ca in cazul pedepsei disciplinare.

11 răspunsuri:
| gothicbat a răspuns:

Cam nesimțit patronul ăsta al tău...
Și eu în locul tău mi-aș da demisia, păi ce e asta, ești angajat nu sclav pe plantație să te calce-n picioare...

| DragosConstantin explică (pentru gothicbat):

Sunt de acord cu tine ca a avut un comportament de tot rasul! Ideea este ca o sa si fac un video cu parerea mea despre firma respectiva, dar mai intai vreau sa rezolv cu demisia fara preaviz!

| mgtow a răspuns:

Precizezi situatia in care el a tipat la tine fara motiv, iar tu ai adus la cunostinta o sugestie legat de postul de munca. La fel cum ai scris aici dar termini la simplu angajat. Mentionezi un ps ca ai inregistrare audio, as vrea sa o aud si eu daca o poti incarca online. Macar aflu de ce romanii pleaca din tara laughing

| mgtow a răspuns (pentru DragosConstantin):

Sa il urci in Youtube ca sa nu mearga altii la el ca angajati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti mentiona art. 55 lit. B din Codul Muncii. Adica demisie la zi cu acordul partilor. Fara preaviz.

Angajatul nu este si sclavul angajatorului.

| DenisIonut01 a răspuns:

Patron badaran. poti scrie "nerespectarea angajatului / lipsa de bun simt fata de angajat". poti scrie orice, in plus daca nu aproba, poti sa nu te prezinti 3 zile si e ca si rezolvata parerea mea happy

| DragosConstantin explică (pentru mgtow):

O sa fac un video pe Youtube cu parerea mea despre firma respectiva, iar la final o sa pun si inregistrarea!

| Raducons a răspuns:

Legea prevede in caz de demisie preaviz de 15 zile, dar nu te poate obliga nimeni ca sa muncesti in perioada aia, te duci la munca si stai, sper ca nu se ajunge la agresiune fizica, pentru ca atunci chiar sunt ordinari.In mod normal majoritatea isi dau demisia si pleaca dar cateodata sunt probleme,depinde unde ai avut ghinionul sa intrii,sper ca sa inveti din asta ceva, cauta un job unde sa nu ai de aface cu patronii direct, o multinationala, un hipermarket, nu mai merge la firme mici.Succes.

| QuelQui a răspuns:

Fara preaviz, nu se poate. Asa cere legea.

Bula
| Bula a răspuns:

Legea te obliga sa lucrezi in cele 15 zile de preaviz, cu uncepere din momentul depunerii /inregistrarii demisiei.
Daca te-ai certat cu seful si nici nu mergi la lucru in perioada de preaviz, atunci iti poate face nenumarate neplaceri "legale": de la desfacerea disciplinara a contractului pana la lipse de inventar, pretentii de despagubire cu n-spe motive posibile etc.

Asa ca, nu fa pe desteptul, seful totdeauna are dreptate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DragosConstantin):

Sa faci un video ca apoi sa te poata da mai usor in judecata. Gandeste-te bine atunci cand mentionezi nume, prenume si denumire firma. Si eu am lucrat la angajatori nesimtiti, iar cand am scris pe blog despre asta nu am dat nume angajator nici nume firma.
Asa ca ai grija.