| Maduu200 a întrebat:

Eu deocamdata sunt in perioada de proba la locul meu de munca, mai am doua luni in perioada de proba si vreau sa imi dau demisia.
Trebuie sa imi bag preaviz sau imi desface imediat contractul?
Dau funda

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie preaviz ci doar o instiintare scrisa.
Conform Codului muncii, republicat in 2011, art.31, alin.3, citez:
"(3)Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia."

| CataC a răspuns:

Buna
In cazul perioadei de proba este suficient sa-ti depui demisia, nu esti obligata sa mai lucrezi dupa demisie.