| Anonim420420 a întrebat:

Salut. Vreau sa imi dau demisia cu preaviz de la locul de munca. Cum sa procedez? Merg la resurse umane si completez o foaie?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iti poti da demisia, cu acordul ambelor părți. Fără să mai stai in preaviz. Bineînțeles, daca patronul tau este de acord.

| sierra1 a răspuns:

"Vreau sa imi dau demisia ..completez o foaie?"

corect! dacă au un formular dacă nu, o scrii și gata

| sierra1 a răspuns:

PS la "răspunsul" 2 - nu trebuie acordul NIMĂNUI!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intai vorbesti cu superioriul tau direct si il informezi de decizia ta, in felul asta poate doresc sa iti faca o contraoferta salariala pe care o accepti sau nu, depinde de tine daca iti convine.
Formulezi demisia in scris pe o foaie sau format electronic in care scrii care este data de la care sa inceapa preavizul de 20 de zile sau 45 de zile lucratoare daca ai functie de conducere si care este ultima zi de munca (ultima zi de preaviz).
O inaintezi superiorului tau care se va ocupa sa o trimita la resurse umane sau daca te lasa pe tine sa o faci foarte bine o trimiti tu.