| alinutzacodruta a întrebat:

Imi puteti spune, va rog, daca pot primi indemnizatie daca in ultimii 2 ani de la nasterea copilului am avut pauza pe cartea de munca insa am, cumulat, 12 luni in ultimele 24? Multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti neclara, spui de ultimii 2 ani de la nasterea copilului, aceasta nu are nici o legatura cu dreptul la aceasta indemnizatie. Doar daca ai mai nascut inainte si ai primit indemnizatia atunci ai dreptul la indemnizatie si pentru al doilea copil.
Daca ai avut cel putin 12 luni din ultimele 24 de luni anterioare nasterii copilului atunci poti primi indemnizatia de crestere a copilului.