| anonim_4396 a întrebat:

Daca pe cartea de munca am numai 2 ore trecute pe o perioada de 3 luni inainte de a ramane insarcinata, am dreptul la indemnizatie de crestere a copilului?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, proportional cu perioada lucrata. Adica 85% din venitul realizat in ultimele 12 luni (trebuie sa ai venit in fiecare luna din acestea 12) si nu mai putin de un sfert din venitul acela garantat (de 8 milioane cred, adica nu mai putin de doua milioane).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca s-a platit la stat toate darile cred ca e normal sa ti se dea indemnizatia, dar cel mai sigur da un telefon la fortele de munca si-ti vor spune ei.