| Mihai123211 a întrebat:

Buna seara, in contractul de munca scrie ca am dreptul la 21 de zile de odihna pe an. Eu sunt angajat la firma din iunie si am luat acele 10 zile de concediu in septembrie cum au luat aproape toti. Intrebarea mea e acele 21 de zile pe an inseamna ca din iunie 2018 de cand m-am angajat pana in iunie 2019 sunt acele zile sau e vorba de un an calendaristic?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti angajat de la 1 iunie atunci, pentru acest an, ai dreptul la 12 zile de concediu. Ai facut dea 10 zile asa ca mai ai dreptul la 2 zile.

| Violleta2022 a răspuns:

Restul de zile ramas le poti lua dupa implinirea anului, sau la nevoie, cu acordul managerului tau.
Binineteles ca, se calculeaza 21 de zile pentru perioada iunie 2018-iunie 2019.

| xerxes1 a răspuns:

Ai 1,75 zile de concediu pe luna.
Simplu.
Acum esti pe zero.

| Quassaar a răspuns:

Din momentul angajării până la sfârșitul anului calendaristic. Tu poate in ianuarie vrei sa pleci de la ei...deci?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Se calculeaza din momentul angajarii pana la sfarsitul anului calendaristic. Este o chestiune veche si dezbatuta indelung. Se pare ca inca necunoscuta de tinerii angajati.
Ti-ai luat deja zilele respective.
Ai fost obligat de angajator? Au fost parte din ciclul intreprinderii? Au folosit un programator de concedii?
Poti cere concediu de studii (daca este cazul), poti dona sange ca sa castigi o zi de concediu in plus, medical etc

| kepler22b a răspuns:

Nu. Este vorba de un an calendaristic.