| Miron_Liviu_1997 a întrebat:

Sunt angajat din 31 ianuarie la o firma si de curand am avut concediu medical din 10 pana in 20 August si am mai avut si am mai avut unul in iunie tot de 10 zile(care nu mi-a fost platit)Intrebarea mea e:o sa imi fie platit acest medical? Pentru ca in legislatie scrie ca trebuie sa am 6 luni in campul muncii, dar nu specifica daca trebuie sa fie continuu sau cumulat.Dau funda daca imi si dati un link cu legea respectiva in care se specifica exact.Multumesc!????

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si primul concediu medical trebuia sa-ti fie platit de catre angajator.
Stagiu de cotizare, de 6 luni, se cere doar pentru ca acesta sa-ti fie platit de catre Casa de Asigurari de Sanatate, conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 7.Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical."
Nu conteaza daca stagiul de cotizare este o perioada continua sau fractionata.