| mariazet45 a întrebat:

Buna seara, intr-un proces de recunoastre a paternitatii, a fost recunoscut minoru de catre tata, el fiind cel care a deschis procesu, minoru a fost incredintat mamei dar trebuie schimbat numele minorului conform hotarari judecatoresti. Mama e plecata impreuna cu minoru in strainatate legal, ce pasi trebuie sa urmeze pentru a trece minoru pe numele tatalui? Poate face acest lucru in strainate sau trebuie sa se deplaseze in Romania?

2 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Pentru a se face mentiunile in registrul de stare civila si pentru eliberarea unui nou certificat de nastere, mama copilului trebuie sa se adreseze Serviciului de stae civila unde a fost inregistrata nasterea si sa solicite toate acestea personal sau prin imputernicire. Imputernicirea se face cu procura speciala data in tara la un notar public, ori la misiunea diplomatica sau oficiul consular al Romaniei din strainatate.

| angella1972 a răspuns:

Trebuie sa mearga la ambasada romaniei din tara respectiva si sa ia lista cu documentele necesare.nu e nevoie sa revina in tara pentru ca practic trebuie doar sa se elibereze un nou act, respectiv certificat de nastere sau\si buletin.