| anku_4442 a întrebat:

Daca 2 persoane nu sunt casatorite si vor avea un copil care este recunoscut de catre tata, copilul va purta si numele tatalui si numele mamei de familie?
Se poate ca intai sa fie numele mamei de familie si apoi al tatalui? multumesc pentru raspuns.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Recunoscut de catre tata, copilul va purta numai numele tatalui.Pe certificatul de nastere, la "date privind copilul" va fi scris Numele tatalui +Prenumele copilului. La "date privind parintii" va fi scris "Numele si Prenumele mamei " precum si" Numele si Prenumele tatalui"

2 răspunsuri:
| valyalexia a răspuns:

Va purta numele tatalui.

| bebitzuluy a răspuns:

Va purta numele tatalui. Daca dupa casatorie mama isi va pastra si ea numele atunci copilul va purta si numele mamei si pe cel al tatalui in ce ordine vor stabili ei.(vor avea toti acelasi nume)