| ramona37 a întrebat:

Buna seara.Intrabarea mea este ca in anul 2008 am cumparat de la o firma din Italia niste utilaje in valoare de 50000euro, pe persona fizica de la o firma din italia la care firma mi a facut o factura pe persoana fizica adica pe numele meu fara T.V.A.La depozitul unde mi -e depozitata marfa a fost garda la care mi acerut dicumentele de provienta, eu il la ma prezentat si mi-au spus ca facura e fara tva la care ma obliga sa platesc tva este adevarat ca trebuie sa platesc tva aici in tara? va multumesc pentru raspuns.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este adevarat. Conform Codului fiscal (L.571/2003), cu modificarile ulterioare, se plateste TVA in Romania daca aceasta nu a fost platita in statul de unde s-au cumparat bunuri. De asemenea se plateste diferenta de TVA daca in acel stat TVA este mai mica decat la noi. Numai bine!

| corasa a răspuns:

Singurele probleme sunt la dubla impunere. TVA oricum trebuie sa platesti.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Da, asa este, eu am un client care cumpara produse de la o firma ungureasca si plateste TVA in tara.