| Cornel_Mihalache_1962 a întrebat:

Rog pe oricine are habar de o asemenea situatie sa-mi raspunda:
Doua persoane din Romania ajung in Canada cu gandul de a ramane acolo. Urmeaza in Canada doua cursuri decalificare in valoare de 50000 de dolari, timp de 3 ani, cursuri platite de statul Canadian.In final nu-si gasesc de lucru(rostul) si vin acasa. Intreb:
Exista posibilitatea ca statul Canadian sa-si recupereze paguba? Si sub ce forma? Multumesc!

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu cunoastem ce-au semnat si daca au proprietati/venituri in Romania, asa ca nu-ti putem raspunde.

| Cornel_Mihalache_1962 explică (pentru doctorandus):

Nu trebuie sa stii ce au semnat.
Alta este intrebarea.

| relian a răspuns:

Intreaba in Canada un avocat, tu intrebi pe aici romani care traiesc in RO? Pai normal ce sa stie un roman care locuieste in RO zii si tu? Nu stii vorba aia legi din tara ta dapai din alte tari.
Acum sa raspund, sau sa imi dau si eu cu presupusu, cred ca nu o sa patesti nimic, adica statu Canadian nu o sa te caute pe tine nicicum stai tu linistit.De ce cred asta? Logic daca dupa ce ai terminat acel curs de care spui,iar ei nu teau bagat la munca,nu au ceti face, daca intelegi ideea.
De regula o companie, firma etc statu care o fi ala degeaba sau canadian laughing daca te scoleste imediat te si baga la munca, faci un contract cu ei, aia plateste pentru tine scoala dar dupa muncesti la ei sau unde te trimit.
Nu ai spus nici ce curs ai facut pe ce baza si etc, in ce baza.Stiu ca si americanii fac mai mereu cursuri pentru cei care nu au posibilitati sau cu situatie mai slaba, platesc pentru ei sa faca anumite scoli, ori ca nu ai scoala ori pentru cei care vor recalificare.Dar statu nu te obliga daca faci scoala sa si muncesti dupa.
Spun asta pentru ca si eu am fost odata la am uitat cum se numeste la astia cu reorientarea profesionala bla bla si a zis sa aplic sa fac o scoala un curs ceva.Acolo printre altele ti se spunea ca daca stii ca dupa ce faci scoala o fredonezi ar fi bine sa lasi pe altul care chiar doreste sa faca si sa munceasca.Dar totu era asa verbal,este vorba despre cat de moral esti tu, iar statu incearca sa ajute oamenii cu ce pot si ei. Faptul ca tu leai tras lor teapa, sau ca ai fost ajutata si dupa te-a durut la basca pe ei nu-i deranjeaza, nici o problema, dar pe viitor te asigur ca nu mai pupi tu absolut nimic din partea statului Canadian, sa te vada aia in sant si acolo or sa te lase.Si mi se pare destul de logic si normal sa fie asa.Deci eu spun ca nu o sa ai nici o problema.Nu ai semnat cu statu canadian nici un contract,ala banui ca fost un ajutor din partea statului, doar ca au ajutat un roman laughing de unde sa stie aia ce fac sau cum sunt romanii laughing
Faptul ca tu o bagi pe aia ca nu ai gasit rostu e vraja marii, zii mai bine ca ai vzut ca acolo se munceste, ca nu te pune nimeni sef si ce ai zis, munca nu-i pentru tine asa ca hai back to RO laughing cunosc destui deastia.
Iara daca cumva ai semnat vreun contract ce bine ar fi sa te bage aia la plata, sincer m-as bucura laughing

| Cornel_Mihalache_1962 explică (pentru relian):

Multumesc pentru timpul acordat raspunsului adresat mie.Din pacate nu ai inteles absolut deloc intrebarea.
1 Nu este vorba despre mine.
2 Nu am de ce sa intreb un avocat in Canada, deoarece nimeni nu se mai afla acolo
Problema intereseaza pe ce-i de aici, si daca pot pati ceva aici.
Cu tot respectul, de ce aveti marea majoritate tendinta de a scrie mult si fara sens, departe de subiect?

| relian a răspuns (pentru Cornel_Mihalache_1962):

Te intreb eu pe tine, tu crezi ca cei care intra aici au cunostinta despre legislatia din Canada? Am scris mult, pai cum vrei sa iti explic? Asa intr-o fraza? Iti zic asa:nu patesti nimic.Ce spui era bine doar asa un raspuns?
Nu am inteles intrebarea spuu? Dar tu pe ce post esti de avocatu poporului sau cum? Povestile astea ca eu intreb pentru altcineva lasa, astea spune altcuiva nu noua aici, is satui oamenii de astea ca nu-s eu persoana in c auza si bla bla.In sf problema e ca nu vrei sa dai detalii nici cum. Spui vad altora ca nu trebuie sa stie ce sa semnat daca sa semnat ceva.Si cum crezi tu ca poate cineva sa iti dea un raspuns in baza a ce? Doar asa am folosit 50 de mii ce patesc? Pff man nu stiu uneori voi credeti ca lucrurile is asa hai sa iesim pe afara nitel sa luam aer laughing. Normal ca daca semnezi un contract ceva si este o suma mare aia or sa doreasca sa o recupereze, depinde ce anume scrie in acel contract si etc.Ok nu mai e nimeni acolo dar si in RO sunt avocati, poti consulta un avocat din ro care se oucpa cu stiu si eu nu am idee acum ce avocat sa zic.Am scris mult si fara sens? Sincer oamenii care fac ilegalitati nici nu trebuiesc ajutati nici verbal, normal si logic ar fi trebuie de fapt sa va raporteze lumea, pe bune, adica daca cineva te ajuta cu ceva informatii intr-o problema de genu asta este partras la magarii, mai ales daca nu-i de meserie.Cum sa ajuti pe unu care fenteaza statu? Sincer eu am gresit ca am raspuns deci imi pare rau trebuie sa raspund altfel si anume ceva de genu:sa mearga in canada si sa restuitie toti banii folositi acolo pentru ca asa este corect, indiferent daca aia de acolo ii cauta sau nu.Asta era un raspuns corect.Nu era la subiect dar era corect si bun, ce cauti tu se numeste magarie, talharie laughing sau nu stiu ceva de genu asta, oricum frumos sau bun nu-i sub nici o forma. Banii aia sunt banii canadienilor, a oamenilor de acolo care muncesc, nu-s cazuti din cer.

| Cornel_Mihalache_1962 explică (pentru relian):

Sezi bland si bea un pahar cu apa!
Ceea ce debitezi pe aici, nu are a face cu intrebarea mea, pe care de altfel nu te mai invit pentru a doua oara sa o citesti. Nu este vorba despre mine. Te sfatuiesc sa-ti reprimi tendinta de a da raspusuri. Faci astfel un mare bine oamenilor, nestiind ca existi!

| ziftode a răspuns:

S E M N A T U R A
persoanele au semnat un document care atesta cioace de gen o sa platesti inapoi educatia, si cat?
daca da, atunci, POTAILE DE CANADIENI AU PRIMIT 1MILIARD DE EURO cand era Vasile JAVRA Ponta la putere ca "despagubiri" ca sa "renunte" la un contract de autostrada pentru care nu au facut aproape nimic, moment in care, bun venit in romInica (i din i intentionat, nume de (propria) tara fara r mare, TOT INTENTIONAT), orice e posibil!

| Cornel_Mihalache_1962 explică (pentru ziftode):

Multumesc! Dar nu inteleg nimic din monograma anagramata, a raspunsului tau.Te rog, daca cunosti despre ce este vorba in propozitie sa-mi raspunzi cu subiect si predicat, numai in acest mod ma poti ajuta!

| ziftode a răspuns (pentru Cornel_Mihalache_1962):

OK... raspunsul meu era din "dragoste" pentru Ponta si PSD care ne vand tara pe fata si fara sa clipeasca! asa ca rescriu:

daca oamenii au semnat un contract, atunci sunt buni de plata, si in Romania va fi executat acel contract pentru ca stiu (de la stiri) cum o anumita firma canadiana au primit o tona de bani nemeritati, doar d'aia.

insa intr-adevar, recitind, intrebarea ta e pentru cineva care a trait asta si ce a patit, eu nu stiu asa ceva, imi pare rau

| Cornel_Mihalache_1962 explică (pentru ziftode):

Impartasesc aceeasi "dragoste'' fata de P.S.D.
Multumesc!

| Davlik603 a răspuns:

Da, statul canadian sa impuna persoanele date sa lucreze in Romania. Iar o parte din salariul primit va fi a statului Canadian : )