| rozelor a întrebat:

Spunrti-mi va rog, am 46 ani, salariul de 1400 roni si un credit de 20000 roni pe 3 ani jumatate. Pot obtine un credit,(prima casa ) pe 30 ani sa-mi pot cumpara o locuinta? Multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti obtine creditul daca indeplinesti conditiile prevazute de OUG 60/1999, cu md. si compl. ulterioare, precum si conditiile de creditare ale bancii finantatoare.
Conform OUG 60/1999, citez:
"ART.1.(1) Se aprobă programul «Prima casă», denumit în continuare Programul, ca program guvernamental care are ca obiect facilitarea accesului persoanelor fizice la achiziţia sau construirea unei locuinţe prin contractarea de credite garantate de stat. Locuinţele pot fi construite de beneficiarii care deţin în proprietate terenul pe care urmează să se construiască locuinţa sau prin asociaţii fără personalitate juridică, cel puţin unul dintre asociaţi fiind proprietarul terenului pe care urmează să se construiască locuinţele.
  (1^1) Prin locuinţă în sensul programului «Prima casă» se înţelege orice imobil cu destinaţia de locuinţă, alcătuit din una sau mai multe camere de locuit, cu terenul, căile de acces, anexele gospodăreşti, facilităţile, dependinţele, dotările şi utilităţile, aferente acesteia, care satisface cerinţele de locuit ale unei persoane sau familii.
  (2) Beneficiarul Programului este persoana fizică ce îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
  a) la data solicitării creditului garantat, declară pe propria răspundere fie că nu deţine în proprietate exclusivă sau împreună cu soţul ori soţia nicio locuinţă, indiferent de modul şi de momentul în care a fost dobândită, fie că deţine în proprietate exclusivă sau împreună cu soţul ori soţia cel mult o locuinţă, dobândită prin orice alt mod decât prin Program, în suprafaţă utilă mai mică de 50 m²;
  b) achiziţionează sau construieşte o singură locuinţă, printr-un credit acordat şi garantat în condiţiile Programului;
  c) are calitatea de împrumutat în raport cu finanţatorul."
Daca indeplinesti conditiile prevazute de ordonanta te poti adresa unei banci finantatoare pentru a vedea daca indeplinesti conditiile de creditare ale acesteia, pot fi diferite de la banca la banca.

| Sergiu72 a răspuns:

Buna seara. Mergeti la mai multe banci, veti gasi acolo consilier de credite care in maxim 10 minute va face o analiza a situatiei financiare si va vor prezenta oferte daca sunteti eligibil. Trebuie sa aveti contract de munca pe perioada nedeterminata, vechime mai mare de 6 luni, vi se calculeaza gradul de risc, cu cat ramaneti dupa ce v-ati platit rata, facturile, chiria. Daca sunteti casatorit, sotia poate fi coplatitor, Ultima rata la un credit ipotecar "prima casa" trebuie platit inainte ca dumneavoastra sa impliniti varsta de 70 ani. Toate cele bune!