| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, tot imi trece prin cap sa va pun o intrebare celor dupa TPU vreau sa stiu daca la casatorie se poate lua numele sotiei adica in ce mod sa am numele ei de familie.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate lua fara probleme. Conform legii romane sotii pot lua un nume comun(al sotului ori a sotiei), sa ia numele celor doi reunite sau sa-si pastreze numele avut inaintea casatoriei, cum cad ei de acord. Numai bine!

| MMihai a răspuns:

Se poate, dacă acceptă și ea!
1) Femeia capătă numele de familie al soțului
2) Cuplul are un nume comun
3) Își păstrează fiecare numele anterior
Este situația 2 ) și este numele soției.

| mixxjim a răspuns:

Se poate, in momentul in care cei doi depun actele pentru casatorie se completeaza un formular in care se alege ce nume de familie doresc cei doi si exista inclusiv varianta de care spui tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Seara bună!
Da, se poate să iei tu numele ei, să ia ea numele tău, sau să luaţi ambele nume ( exemplu - X Y... )

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa-l iei. cand mergeti la Casa Casatoriilor si "aplicati" pentru casatorie va intreaba si ce nume veti vrea sa purtati, atunci le spui ca numele sotiei.

| lmny a răspuns:

Conform articolului 27 din Codul Casatoriei, se poate!

" - La încheierea cãsãtoriei, viitorii soti vor declara, în fata delegatului de stare civilã, numele pe care s-au învoit sã-l poarte în cãsãtorie. Sotii pot sã-si pãstreze numele lor dinaintea cãsãtoriei, sã ia numele unuia sau altuia dintre ei sau numele lor reunite.
"

| Ioandelasal a răspuns (pentru lmny):

Nu era Codul Casatoriei ci Codul Familiei, dar acesta a fost abrogat odata cu intrarea in vigoare a noului Cod civil, de la 1 octombrie 2011.

| InStyleRazvan a răspuns:

Nu e obligatoriu sa iei numele barbatului poti lua si numele femei depinde trebuiesa fie de alta religie femeia! Funda?

| Madllen a răspuns:

Nu cred ca se poate asta...insa ea poate sa si.l pastreze si pe al ei. Cel mai bine du-te la starea civila si intreaba happy