| DDUCKX a întrebat:

Se poate ca soţul să poarte doar numele de familie a soţiei dupa ce s-au căsătorit?

Răspuns Câştigător
| gogu220 a răspuns:

În momentul căsătoriei ofiţerul stării civile în mod normal întreabă dacă însurăţei doresc să poarte numele unuia sau celuilant, sau ambele.

6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Da, este cazul meu

| mihai69 a răspuns:

Dacă cealaltă mașină era parcată neregulamentar, e culpă comună.

| Lioana a răspuns:

Variante de nume acceptate dupa casatorie:
1. Sotia preia numele sotului.
2. Sotul preia numele sotiei.
3. Fiecare isi pastreaza numele.
4. Ambii vor avea 2 nume de familie alaturate: Al sotului+al sotiei

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Se poate.

| Raven a răspuns:

Se poate. Noua familie se poate numi după numele soțului, după cel al soției sau după ambele, combinate.

| Angelindeed a răspuns:

Se poate