| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara, TPU! Am o mașină al cărei asigurare a expirat în octombrie, dar de atunci nu am mai circulat deloc cu ea pe drum public și am considerat că nu are rost să o mai asigur. Dar în curând intenționez să circul din nou cu ea și evident îi voi face asigurarea. Întrebarea este: pentru aceste luni în care nu a fost asigurată, deși nu am folosit-o deloc, primesc amendă? Cineva așa mi-a zis, dar nu sunt sigură.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o sa primesti nici o amenda, nu ai incalcat nici o prevedere legala pentru ca fapta sa constituie contraventie. Puteai fi amendat doar daca ai fi circulat pe drumurile publice fara a avea asigurare.

| baru a răspuns:

Nu, nu se plateste amenda.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă nu ai circulat cu ea fără asigurare nu ai de ce sa primești amenda

| Felys a răspuns:

Asigurarea este in cazuri de accident iar atata timp cat nu circuli cu masina nu ai cum sa faci accident deci nu ai nevoie de asigurare

| Daniel31 a răspuns:

Nu. Ce-i drept, eu i-am facut asigurarea dupa cateva zile, si nu am primit nimic.

| claudia26 a răspuns:

Buna seara, nu!