| Rhjhfkk a întrebat:

Salut TPU. Azi am circulat pe un drum pe care sunt camere de rovinieta dus întors. In seara asta mi-am amintit că eu nu am rovinieta la mașină și am circulat fara. Daca o cumpar online acum pot scăpa de amenda?

Răspuns Câştigător
| IceRope a răspuns:

Dacă faci rovinietă în aceiași zi, până la 12 noaptea, scapi de amendă. E ceva cu un calcul în baza lor de date. Am făcut și eu asta, stai liniștit.

| Rhjhfkk explică (pentru IceRope):

Mulțumesc frumos! Am platit mai devreme rovinieta. De obicei îmi cumpărăm de la peco dar azi s-a întâmplat.să uit.

| IceRope a răspuns (pentru Rhjhfkk):

Bun așa.winking

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu scapi de amenda, rovinieta este valabila doar pentru viitor, nu retroactiveaza, asa spune legea.
P.S. Sa ne spui cine a avut dreptate!

| IceRope a răspuns (pentru Ioandelasal):

Greșești. Am ieșit din Brașov pentru un drum la Sf. Gheorghe, Covasna. Nefiind un drum făcut în mod obișnuit, am uitat de camerele pentru rovinietă. După ce am realizat că sunt fără taxă plătită, am tras la un LUKOIL și am plătit pe tot anul. Sunt trei ani de atunci. Fără amendă. Chiar doamna de la casa de marcat mi-a specificat faptul că nu voi fi luat în calcul ca neplătitor dacă fac rovinietă în aceiași zi, până la 12 noaptea. Iar cu mulți ani în urmă, firma unde lucram nu făcuse rovinietă pe mașina cu care plecasem la Constanța. M-au sunat când eram la Cernavodă și mi-au spus că au plătit-o cu 5 minute în urmă. Din nou, fără amendă. Nu vorbesc tâmpenii, povestesc aici cazuri reale.
Există în softul autorităților o asemenea portiță, tocmai pentru a nu "împușca" neatenții.

| Ioandelasal a răspuns (pentru IceRope):

Inseamna ca softul nu respecta prevederile legale.
Dar sa asteptam, poate cel care a pus intrebarea ne va spune daca a fost amendat sau nu.

| mihai69 a răspuns:

Nu.

| Annama10 a răspuns:

Da