| CNot3 a întrebat:

Buna seara TPU!
Am o problema.
Seara asta ne a oprit politia deoarece nu aveam becuri la bicicleta.
Dar eu aveam "lanterna de la telefon, care de vede destul de puternic", și aveam un bec pe spate și vesta reflectorizanta legata de bicicleta.
Polițistul mi-a spus sa I dau detaliile adresei mele și eu I le am dat, după a spus ca o sa mi trimita o amenda acasa, menționez ca nu mi-a spus cât costa amenda sau nu am primit nimic sa semnez doar mi-a scris datele într in carnețel, nu mi.a prezentat nici un proces verbal, nimic.
O sa primesc amenda?
Mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a OUG nr.195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 14. În circulaţia pe drumurile publice bicicleta trebuie să fie:
a) prevăzută cu dispozitiv de frânare eficace;
b) prevăzută cu un sistem adecvat, funcţional, de direcţie;
  c) dotată cu sistem de avertizare sonoră; se interzic echiparea şi folosirea sistemelor de avertizare sonoră specifice autovehiculelor;
  d) echipată în faţă cu lumina de culoare albă sau galbenă, iar în spate cu lumină de culoare roşie şi cu cel puţin un dispozitiv fluorescent-reflectorizant, vizibil, de aceeaşi culoare;
  e) echipată cu elemente sau dispozitive care, în mişcare, formează un cerc continuu, fluorescent-reflectorizante de culoare portocalie fixate pe spiţele roţilor."
De asemenea conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 101. (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în  clasa a III-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
8.nerespectarea normelor privind dotarea bicicletelor, prevăzută la art. 70 alin. (3) din prezenta ordonanţă de urgenţă coroborat cu art. 14 şi 15 din Regulamentul de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1.391/2006, cu modificările şi completările ulterioare..."
Amenda este de la 6 la puncte-amenda, respectiv de la 870 lei la 1.160 lei. Se poate plati jumatate din minim, adica 435 lei, daca o platesti in maximum 15 zile de la data primirii procesului-verbal de contraventie.
Pe de alta parte n-avem de unde sti daca o sa-ti trimita amenda acasa, posibil sa spuna ca ti-a dat un avertisment, caz in care nu este nevoie sa incheie p.-v.c.
Daca primesti p.-v.c. acasa poti face plangere contraventionala la judecatorie, in termen de maximum 15 zile de la primirea p.-v.c., desi ma indoiesc ca ai sanse de reusita, avand in vedere ca bicicleta nu era dotata conform prevederilor pe care ti le-am citat.

Bula
| Bula a răspuns:

Iti sugerez sa montezi URGENT far si becuri pe bicicleta, precum si "ochi de pisica" la spate si pe spitele rotilor! La fel, poarta si echipament de protectie (casca + aparatori de genunchi si de coturi etc.
Daca te mai gaseste politistul cu bicicleta neechipata, poate sa te amendeze usturator si chiar poate retine bicicleta.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Deoarece nu exista nici un alt mijloc de proba, trebuia sa incheie proces verbal de contraventie pe care sa-l semnezi si pe care sa poti face obiectiuni.
Sunt mai multe elemente care duc la nulitatea unui eventual proces verbal de contraventie lovit de nulitate:
1. Incheierea procesului verbal se face la locul faptei, in prezenta contravenientului.
2. In procesul verbal trebuie trecute obiectiunile contravenientului.
3. Procesul verbal trebuie semnat de contravenient (pe toate paginile) sau de catre un martor.
Sunt si altele care rezida din ceea ce se inscrie in procesul verbal.
Eu am obtinut anularea in instanta a unui proces verbal in care era gresita o litera din nume: in loc de S er T. Altul ca era trecut gresit locul faptei: o alta strada.

Răspuns utilizator avertizat
| RaduRobertRO a răspuns:

Chiar daca o primesti poti sa o contesti fara probleme.