| Cristina201050 a întrebat:

M-a oprit poliția,mi-a luat datele,dar nu aveam declarația pe propria răspundere. Mi s-a spus ca voi primi amenda acasa, dar nu mi s-a dat sa semnez niciun proces verbal. Este posibil sa primesc?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu numai ca este posibil dar este aproape sigur ca vei primi acasa procesul-verbal de contraventie. De la data primirii ai 15 zile sa platesti jumatate din amenda primita.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ti-a cerut si buletinul, atunci 99% vei primi amenda acasa.
Pentru prostia de a nu scrie 10 randuri de declaratie vei plati cate 100 lei amenda "la reducere" sau cate 200 in caz daca nu profiti de reducere, pentru fiecare rand.

| Cristina201050 explică (pentru Bula):

Nu mi-a cerut buletinul.Mi- cerut adresa, numele si data nașterii

| Bula a răspuns (pentru Cristina201050):

Si a notat datele tale?

| Cristina201050 explică (pentru Bula):

Mi-a cerut adresa, numele, data de naștere si le-a scris intr-un carnetel

| Bula a răspuns (pentru Cristina201050):

Pai, roaga-te sa nu-ti faca proces verbal. Poate scapi de data asta.

| danbnz a răspuns:

Sigur primesti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da vei primi. Majoritatea nu mai stau acum sa scrie PV, o sa il primesti prin posta.

| Wr3nch a răspuns:

E cam sigur ca o vei primi prin posta impreuna cu procesul verbal. Ai 15 zile sa platesti jumate dupa ce ajunge sau poti vorbi cu un avocat pentru contestatie.

| JicaContra a răspuns:

Ai dreptul sa refuzi sa semnezi procesul verbal, moment in care dat fiind situatia actuala, foarte probabil ca au simplificat procedura

iar sistemul NU iarta o amenda, everrrrrrr