| essther19 a întrebat:

Bună seara TPU!

Aş avea şi eu o întrebare la dvs. legată de oficializarea unei căsătorii,dar aici întâmpinăm o problemă. Eu locuiesc în Timişoara oraşul meu natal,viitorul meu soţ este din Botoşani,dar locuim împreună cu chirie la mine în Timişoara,el nu are viză de flotant şi în februarie vrem să facem cununia civilă şi nu prea ştim ce e de făcut,de ex.ce acte sunt necesare,ce trebuie să facă el în cazul acesta.El spune că îmi pot trece domiciliul lui pe noua mea C.I., dar nu ştiu ce să zic, aş vrea să îmi spuneţi dacă ştiţi cum se procedează în astfel de cazuri...

1 răspuns:
| DakotaRoyse a răspuns:

Cred că până la urmă trebuie să ştiţi unde veţi locui împreună, şi în funcţie de asta să faceţi actele, mai ales noa ta carte de identitate.
Actele aici http://www.afla.ro/......ioase.html
Interesaţi-vă şi la primărie :) Dacă totuşi vreţi să rămâneţi în Timişoara, cred că mai bine îşi face el flotant.